Ознака: кирил петков

Петков: Асен Василев ќе биде кандидат за премиер на Бугарија

Асен Василев ќе биде кандидатот за премиер кој „Продолжи со промените“ ќе предложи да ја предводи евентуалната нова влада на Бугарија со мандат од...

Партиите на Петков и Нинова не отидоа на консултации кај Радев

Две партии од бугарската владејачка коалиција не присуствуваа на денешните консултации со претседателот на државата. Промените продолжуваат на премиерот во оставка Кирил Петков и Бугарската...

Петков поднесе оставка, Радев ќе почне консултации со пратеничките групи

Досегашниот бугарски премиер Кирил Петков поднесе оставка од Владата, јави „БГНЕС“. Оставката е поднесена по курир, велат за „БГНЕС“ од прес-центарот на Народното собрание. Петков...

Петков: Скопје сега има избор за својата иднина

Скопје сега има избор за својата иднина, Бугарија не може да носи одговорност за сите, изјави бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков во интервју...

Петков: Со истите министри влегуваме во преговори за нова влада, јас...

Извршниот совет на најголемата партија во 47. Народно собрание на Бугарија „Продолжуваме со промената“ влегува во преговори за нова влада со ист состав на...

Одобрувањето на францускиот предлог е историска одлука за Петков

„Бугарскиот парламент денеска донесе историска одлука со која се дава зелено светло на францускиот предлог за пристапување на Северна Македонија во Европската Унија“, напиша...

Петков го повика Ковачевски да го прифати францускиот предлог, дури и...

Бугарскиот премиер во заминување Кирил Петков денеска го повика македонскиот колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати францускиот предлог што би...

Петков в понеделник ќе даде оставка

„Во понеделник наутро ќе поднесеме оставка“ изјави премиерот Кирил Петков, чиј кабинет падна по вчерашното гласање, пренесува „БГНЕС“. За недоверба на владата предводена од Петков...

Петков не го сака „жешкиот компир“ за францускиот предлог

Ми се допаѓа францускиот предлог и мислам дека не може да има друг таков предлог, изјави денеска во Брисел бугарскиот премиер во оставка Кирил...

Петков им пружа рака на пратениците од партијата на Трифонов во...

Не е време да се кажам кои ќе бидат новите министри, кога претседателот на Бугарија Румен Радев, ќе и го додели мандатот на „Промените...