Ознака: кипар

Кипар ги отвора границите за посетители, Македонија не е меѓу нив

Кипар ги отвора своите граници за посетителите од 13 земји, дозволувајќи им да влезат без карантин под услов да бидат негативно тестирани за коронавирус,...

Кипар ги укинува ограничувањата и ги очекува првите туристи

Кипарската влада три недели порано ќе ги укине повеќето ограничувања наметнати поради пандемијата затоа што стапката на инфекција со вирусот е постојано мала, дури...

Кипар ќе ги плати трошоците за одмор на сите туристи кои...

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе остане позитивен на коронавирус во текот на посетата. Според...

Спасовски и шефот на кипарската дипломатија со заложби за развој на...

Премиерот Оливер Спасовски денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Кипар, Никос Кристодулидес. Како што информираат од неговиот кабинет, Спасовски го истакнал задоволството...

Кипар даде согласност на САД да распоредат тим за итни интервенции

Кипар им даде согласност на САД на нивната територија да распоредат тим за брза интервенција, за случај на евакуација на американските дипломатски мисии и...

Дупчењето нафта повторно предизвика тензии на Кипар

Праќањето турски брод за дупчење нафта во подрачјето на кипарскатата престолнина Никозија, лиценцирано за истражување на јаглеводород, претставува опасна ескалација во акциите на Анкара...

Вучиќ патува во Њујорк по „сметката за Косово“

За српскиот претседател приказните со кои се предлага за Косово да се примени моделот на Кипар и на Хонгконг се лажни и во исто...

Мицотакис: Турција продолжува да провоцира околу Кипар

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави денеска дека Турција продолжува да провоцира во својот пристап кон етнички поделениот Кипар и дека Анкара е меѓународно изолирана. Кирјакос...

Македонија воспостави дипломатски односи со Кипар

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Кипар, Никола Димитров и Никос Христодулидис, денеска го потпишаа Протоколот за воспоставување дипломатски односи меѓу двете...

Македонија ќе воспостави дипломатски односи со Кипар

Кон крајот на август, за време на овогодинешниот министерски состанок (Гимних) во Финска, Македонија и Кипар ќе воспостават дипломатски односи, информираат од министерството за...