23.3 C
Skopje
22.9.2019 - 18:06

Ознака: кипар

Мицотакис: Турција продолжува да провоцира околу Кипар

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави денеска дека Турција продолжува да провоцира во својот пристап кон етнички поделениот Кипар и дека Анкара е меѓународно изолирана. Кирјакос...

Македонија воспостави дипломатски односи со Кипар

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Кипар, Никола Димитров и Никос Христодулидис, денеска го потпишаа Протоколот за воспоставување дипломатски односи меѓу двете...

Македонија ќе воспостави дипломатски односи со Кипар

Кон крајот на август, за време на овогодинешниот министерски состанок (Гимних) во Финска, Македонија и Кипар ќе воспостават дипломатски односи, информираат од министерството за...

Европската Унија воведе санкции против Турција

Европската Унија наведува дека дупчењата што ги врши Турција во источниот Медитеран се незаконски, поради што ќе бидат преземени одредени мерки против официјална Анкара....

Судир меѓу Турција и Кипар за природните ресурси во морето

Бродот „Јавуз“ се закотви североисточно од полуостровот Карпасија, кој е обиколен од спорни територијални води. Другиот турски брод „Фатих“ е закотвен на околу 37...

Проектил утрово падна во близина на кипарската престолнина Никозија

Залутана ракета се сруши утрово во близина на престолнинаната на Кипар, Никозија, соопштија турските претставници на островот, пренесува „Ројтерс“. Експлозијата се случи околу 1 часот...

Грчките вооружени сили на штрек, туристите го менуваат планот за летување

Клучното прашање што се разгледува во Атина е како да реагираат доколку Турција одлучи да спроведе сеизмички истражувања или дупчење, во рамките на континенталниот...

Серискиот убиец во Кипар ги призна убиствата и доби доживотен затвор

Офицерот во кипарската армија доби повеќе доживотни казни затвор за убиство на пет жени од странство и две нивни деца, пренесува Би-би-си. Никос Метаксас (35)...

По спорот со Грција, пред Македонија и кипарското прашање?

По отворените закани за евентуална можност од ново вето од страна на Кипар кон земјите-аспиранти, кое е актуелно во јавноста, експертите се согласни дека...

Поранешен војник уапсен поради сомнение за серија на убиства во Кипар

Поранешен војник денес е притворен во Кипар, поради сомнение на полицијата дека бил вклучен во серија на убиства на медитеранскиот остров, пренесува „Јуроњуз“. Се верува...