Ознака: кино

Во кината стигна италијанскиот кандидат за „оскар“ „Предавник“

Италијанскиот кандидат за „оскар“, филмот „Предавник“, е на репертоарот на домашните кина од 26 декември. Кој ја издаде прочуената сицилијанска мафијашка организација Коза ностра? Како...

Каубоите умираат исправени

Она што денес малку сме го подзаборавиле, тоа се оние скопски легендарни раскажувачи на филмовите. Тие толку страсно ги раскажуваа филмовите што, ако ве...

Заживување на чаршијата со кино, концерти, изложби

„Звуците на чаршијата“ е мултимедијална и мултикултурна манифестација, која годинава се одржува по 13 пат, со идеја да потсети на заборавената традиција, да оживее...

Битола – филмски град без кино

Покрај започнатото и недоизградено кино „Манаки“, кое се наоѓа во самиот центар на градот на Широк сокак, во Битола веќе со децении се заклучени...

Анимираната приказна за светот на Марни и во скопските кина

Анимираниот филм за светот на Марни, „Тајниот агент Мјау“, од вчера се прикажува и во скопските, како и во киното во Битола. Зад четирите...

„Медена земја“ од утре во кината во САД

Документарниот филм „Медена земја“ од утре ќе се прикажува во кината во САД. Застапуван од американската компанија за производство и дистрибуција на филмови „Неон“,...

Премиера на мјузиклот „Црно и бело“

Премиера на првиот македонски мјузикл „Црно и бело“ ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во киното „Фросина“. Овој дипломски филм, како предизвик на...

Скопје што не се заборава – кино џабе на плоштадот

Како функционираше кино џабе? Навистина многу необично. Проекторот беше сместен во една просторија во приземјето на Офицерскиот дом, а „платното“ се наоѓаше на ѕидот...

Претстава за сириските бегалци во киното „Фросина“

Вечерва, во 20 часот, во киното „Фросина“ во МКЦ ќе се одржи премиера на претставата „Немам каде да се вратам“, на групата за перформанс...

Кинотеката меѓу најдобрите арт-кина на блогот „Спотид бај локалс“

Кинотеката на Македонија е прогласена за едно од најдобрите арт-кина во Европа од блогот „Спотид бај локалс“. На блогот се објавени водичи за 71...