-4.2 C
Skopje
23.1.2022 - 4:38

Ознака: кино

„Хепенинг“, 2021 г.

Од светското кино Филмот „Хепенинг“ е моќна француска драма на темата за абортусот што се случува во 1963 година, но се чувствува како премногу актуелна....

„Вози го мојот автомобил“, 2021 г.

Од светското кино Јапонскиот филм „Вози го мојот автомобил“, на режисерот Рјусуке Хамагучи, го освои „златниот глобус“ за филм од неанглиско говорно подрачје, односно најдобар...

„Олег“, 2019 г.

Од светското кино „Олег“ (2019 година) е филм за летонски печалбар што станува жртва на тешка експлоатација во остриот, врел, изненадувачки бурен социјален трилер на...

Авион на „Луфтханза“ ќе има ноќен клуб и кино

Германското дизајнерско студио „Луфтханза техник“ објави фотографии што го откриваат изгледот на модифицираниот авион „ербас А330“, претворен во „летачка суперјахта“. Станува збор за проект...

„Париз, 13. дистрикт“, 2021 г.

Од светското кино Францускиот режисер Жак Одиар ја внесува својата типична визуелна флуентност во оваа забавна колекција на испреплетени приказни за ликовите што се спојуваат...

Долгометражниот игран филм „Улиште“ во кино

Долгометражниот игран филм „Улиште“ по сценарио и во режија на Блерта Башоли, копродукција меѓу Косово, Швајцарија, Македонија и Албанија, трикратен добитник на награда на...

„Последното капење“, 2020 г.

Од светското кино Давид Бонвиј (1978 г.) е португалски сценарист и режисер, кој ја започнал својата кариера како асистент на добитникот на „златната палма“, Маноел...

„Коленото на Ахед“, 2021 г.

Од светското кино Критичарите го опишуваат „Коленото на Ахед“ како неверојатно брилијантен приказ на израелската траума. Или како вџашувачка, интелектуално крвава израелска драма. Филмот на режисерот...

„Мурина“, 2021 г.

Од светското кино Драмата „Мурина“ на Антонета Аламат Кусијановиќ ја имаше својата премиера во делот „Директорс фортнајт“ на Канскиот филмски фестивал. Извршен продуцент на филмот...

„Купе број 6“, 2021 г.

Од светското кино Една студентка по археологија од Финска, Лаура, која престојува во Русија подолго време и која навистина добро го зборува јазикот, тргнува на...