31.8 C
Skopje
25.6.2021 - 12:24

Ознака: „Кино Култура“

Со новите дигитални технологии Битола ќе го „реконструира“ минатото на градот

Новите технологии играат одлучувачка улога во „реконструкцијата“ на минатото во регионот и промовирањето на важните историски елементи и културното наследство. Една од главните цели...

„Без авторски права“ премиерно во „Кино култура“

Театарската претстава „Без авторски права“, во режија на Милош Б. Андоновски, ќе биде премиерно изведена в недела, во 20 часот, во „Кино култура“. Наместо...

Почнува Истражувачкиот филмски фестивал

Вечерва, со почеток во 19 часот, во „Кино култура“, ќе се отвори третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал. Ова издание на фестивалот ќе се...

Промовирана книгата „Воздигање над облаците“ од Ѓорѓи Филипов

Книгата „Воздигање над облаци” составена од 163 есеи и раскази од авторот Ѓорѓи Филипов беше промовирана денеска во киното „Култура“ во Скопје. Есеите и расказите...

Премиера на филмот „Ова е нејзината приказна“

Во Кино Култура денеска премиерно ќе биде прикажан филмот „This is her story“, што беше презакажана заради прогласувањето денови на жалост по повод трагедијата...

„Арт-ареа 2“ во „Кино култура“

Во „Кино култура“ од вечерва до 27 јануари ќе се одржува фестивалот „Арт-ареа 2“, кој ќе содржи саем на книга, два џез-концерти, изложби на...

Промоција на „Земја на бегалци“ од Кица Колбе

Вечерва 20 часот во „Кино култура“ ќе се одржи промоцијата на романот „Земја на бегалци“ од Кица Колбе, кој излезе неодамна во издание на...

Промоција на „Кога љубовта се троши како креда“

Издавачката куќа „Готен“ утревечер, со почеток во 20 часот, во „Кино Култура“ ќе одржи промоција на поетската збирка „Кога љубовта се троши како креда“...