10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 16:38

Ознака: кинотека

Документарни филмови посветени на браќата Манаки во Кинотека

Два документарни филмови посветени на браќата Манаки ќе бидат прикажани во Кинотека на 30 април. На 30 април со почеток во 18 часот ќе се...

Пет германски филмови за деца и млади на осмиот „Буф“

Во организација на Институтот Гете во Скопје, од денеска до 20 април во Кинотеката ќе се одржува осмиот Детски фестивал за слика и филм...

Скопски филмски фестивал од 17 до 25 април

Со премиерата на првиот долгометражен игран филм на режисерката Марија Џиџева – „Втора шанса“, в среда во кино „Милениум“ ќе биде отворен 22 Скопски...

Филмови од Буњуел, Саура и Берланга во Кинотека

Од вчера до 10 април во Кинотеката на Македонија се одржува „Скопје филм фестивал класик“, каде што ќе бидат прикажани филмови од шпанските режисери...

Филмови од Буњеул, Саура и Берланга во Кинотека

Филмови од шпанските режисери Луис Гарсија Берланга, Карлос Саура и Луис Буњуел ќе бидат прикажани на „Скопје филм фестивал класик“ од 5 до 10...

Бесплатни филмови во Кинотека за посетителите со велосипед

Од понеделник, 1 април, секој посетител на Кинотеката кој ќе дојде со велосипед ќе добие бесплатна влезница за филмот што тој ден ќе се...

Промоција на книга за музиката во македонскиот игран филм

Вечерва, со почеток во 20 часот, во киносалата на Кинотеката на Македонија ќе се одржи промоција на книгата „Музиката во македонскиот игран филм: од...

„Ана Каренина: Приказната на Вронски“ на отворање на Месецот на руски...

Со филмот „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ најновото остварување на Карен Шахназаров, вечерва во Кинотеката на Македонија ќе биде отворен Месецот на руски филм...

Февруари – месец на иранскиот и на рускиот филм

Февруари во салата на Кинотеката на Македонија носи грст наслови од различни кинематографии и различни жанрови, но и омажи на домашни автори и актери...

Недела на австралиски филм

Во Кинотеката на Македонија на 26 јануари, во 20 часот, ќе почне „Неделата на австралискиот филм“ со проекција на филмот „Црниот балон“ (2008 г.)...