12.8 C
Skopje
26.10.2021 - 14:17

Ознака: кинотека

Разговор со режисерот на „Путиновите сведоци“, Витали Мански, на „Киненова“

„Путиновите сведоци“ на Витали Мански вечерва во 20 часот ќе биде прикажан на „Киненова“ во Кинотека. Режисерот ќе присуствува на проекцијата и потоа ќе биде...

Одржана првата филмска вечер под отворено небо во Кинотека

Филмофилите синоќа имаа уникатна можност да уживаат во необична филмска вечер под отворено небо. Во дворот на Кинотеката беа прикажани класичните филмови на 35...

Појавата на Кирил Ценевски е како необичен силен ветар

Текст со наслов „Портрет на Кирил Ценевски: неконформизмот од инцидент до самоегзил“ на филмскиот критичар и проследувач Стојан Синадинов, инаку поместен во буклетот на...

Омаж на Швеѓанецот Јохан Мелин во Кинотека

Омаж на Јохан Мелин, шведски писател и филмски режисер (1979 г.), ќе се одржи во Кинотеката на Македонија. Ја започнува својата филмска кариера кога...

Мексикански филмови во Кинотека

Во Кинотеката на Македонија од 21 до 25 јуни ќе се одржат Деновите на современиот мексикански филм. Станува збор за филмови од поновата мексиканска...

Рајко Грлиќ гостин на Кинотеката на Македонија

Филмски омаж на режисерот Рајко Грлиќ со наслов „Чуварот на благородната утопија“ ќе се одржи од 31 мај до 4 јуни во Кинотеката на...

„Недела на италијанската кинематографија“ во Кинотека

„Недела на италијанската кинематографија“ почнува од денеска и ќе трае до 23 мај во Кинотеката на Македонија. Ова е 19-то издание на „Неделата на...

Интересни автори и неколку ретроспективи во Кинотека

Филмската програма на Кинотеката за мај и јуни се движи, по обичај, меѓу класичните кинотечни наслови и новите тенденции во европската и светската кинематографија....

Деветто издание на Филозофски Филмски Фестивал во Кинотека

Филозофското друштво на Македонија годинава го организира 9. Филозофски Филмски Фестивал, по трет пат со интернационална димензија. Главната програма на ФФФ ќе се одржи во периодот 9-16 мај,...

Документарни филмови посветени на браќата Манаки во Кинотека

Два документарни филмови посветени на браќата Манаки ќе бидат прикажани во Кинотека на 30 април. На 30 април со почеток во 18 часот ќе се...