15.8 C
Skopje
27.10.2021 - 17:18

Ознака: кинотека

Разновидна мартовска програма на Кинотека

Јазикот што го говорат јунаците во филмовите може да биде најразличен, може да биде и без говор, со пантомима, а може да биде и...

Македонски и ирански филмови во Кинотека

Фестивал на современи македонски и на ирански филмови почнува денеска во Кинотеката на Македонија со проекција во 18 часот на „Медена земја“, во режија...

Кинотеката во чест на белградската актерка Неда Арнериќ

Белградската актерката Неда Арнериќ (1953-2020), еден од најпознатите ликови во некогашната југословенска кинематографија, остави траен белег и во македонскиот филм, особено во 1970-тите години....

Јануарско „Киноутро“ во Кинотека

Јануари, по обичај, е терминот за детски филмови во „Киноутро“ во кинотеката. Веднаш по новогодишните и божиќните празници, најмладата публика ќе има убава можност...

Пофалба за Кинотеката на РС Македонија

Велат дека годината што изминува треба побргу да се заборави, но 2019-та треба да се запамети во однос на успешно реализираната програма на нашата...

Над 400 проекции и 10.000 посетители во Кинотека годинава

Како увертира во објавувањето на номинациите за „оскарите“, на кинотечната програма повторно се најде и македонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и на...

Шпански филмови во Кинотека

Во рамките на одбележувањето на јубилејот 25 години од воспоставувањето билатерални односи меѓу Шпанија и Македонија, Амбасадата на Шпанија во соработка со Министерството за...

„Недела на полски филм: Светот на Кшиштоф Кјешловски“ во Кинотека

Ноемвриската програма на Кинотеката нуди филмови на славниот полски режисер Кшиштоф Кјешловски кои ќе бидат прикажани во рамки на „Недела на полски филм: Светот...

Проекција од проектот „Архивите на Скопје“ во Кинотека

По повод 13 ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, „Вардар филм“ во Кинотеката на Македонија ќе го промовира проектот „Тајните архиви на Скопје“ со...

Германскиот „Љубовен автомобил“ најдобар дебитантски филм

Во Кинотеката на Македонија беа доделени наградите на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова“. Тричленото жири, во состав Витали Мански, претседател, Јесин Устаоглу и...