Ознака: кинотека

Рајко Грлиќ гостин на Кинотеката на Македонија

Филмски омаж на режисерот Рајко Грлиќ со наслов „Чуварот на благородната утопија“ ќе се одржи од 31 мај до 4 јуни во Кинотеката на...

„Недела на италијанската кинематографија“ во Кинотека

„Недела на италијанската кинематографија“ почнува од денеска и ќе трае до 23 мај во Кинотеката на Македонија. Ова е 19-то издание на „Неделата на...

Интересни автори и неколку ретроспективи во Кинотека

Филмската програма на Кинотеката за мај и јуни се движи, по обичај, меѓу класичните кинотечни наслови и новите тенденции во европската и светската кинематографија....

Деветто издание на Филозофски Филмски Фестивал во Кинотека

Филозофското друштво на Македонија годинава го организира 9. Филозофски Филмски Фестивал, по трет пат со интернационална димензија. Главната програма на ФФФ ќе се одржи во периодот 9-16 мај,...

Документарни филмови посветени на браќата Манаки во Кинотека

Два документарни филмови посветени на браќата Манаки ќе бидат прикажани во Кинотека на 30 април. На 30 април со почеток во 18 часот ќе се...

Пет германски филмови за деца и млади на осмиот „Буф“

Во организација на Институтот Гете во Скопје, од денеска до 20 април во Кинотеката ќе се одржува осмиот Детски фестивал за слика и филм...

Скопски филмски фестивал од 17 до 25 април

Со премиерата на првиот долгометражен игран филм на режисерката Марија Џиџева – „Втора шанса“, в среда во кино „Милениум“ ќе биде отворен 22 Скопски...

Филмови од Буњуел, Саура и Берланга во Кинотека

Од вчера до 10 април во Кинотеката на Македонија се одржува „Скопје филм фестивал класик“, каде што ќе бидат прикажани филмови од шпанските режисери...

Филмови од Буњеул, Саура и Берланга во Кинотека

Филмови од шпанските режисери Луис Гарсија Берланга, Карлос Саура и Луис Буњуел ќе бидат прикажани на „Скопје филм фестивал класик“ од 5 до 10...

Бесплатни филмови во Кинотека за посетителите со велосипед

Од понеделник, 1 април, секој посетител на Кинотеката кој ќе дојде со велосипед ќе добие бесплатна влезница за филмот што тој ден ќе се...