Ознака: Кинотека на Македонија

Десето издание на „Анимакс Скопје фест“

Под мотото „Убавината ве чека“ ќе се одржи десетото јубилејно издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови „Анимакс Скопје фест“. На него ќе...

Промоција на книга и проекција на филм на Вим Вендерс во...

Филозофскиот филмски фестивал и Филозофското друштво на Македонија организираат промоција на македонскиот превод на книгата „Замислување на мирот: Дијалог за перцепцијата (Inventing Peace, A...

Векот на Фелини ќе го одбележи и Кинотеката на Македонија

Светскиот филм, но и културата воопшто ги задолжи со неколку наслови од неговата богата филмографија: „Сладок живот“ (1960, награда „златна палма“), „Џулиета и духовите“...

Недела на шпански филм во Кинотека

Во рамките на одбележувањето на јубилејот 25 години од воспоставувањето на билатерални односи со Шпанија, амбасадата на Шпанија во соработка со Министерството за култура...

Проектот „Баухаус имагиниста“ во Кинотеката на Македонија

Почнувајќи од денеска па до 23 ноември, во Кинотеката на Македонија ќе се одржува „Баухаус имагиниста“, проект што вклучува работилници, изложба и филмски проекции....

Недела на јапонскиот филм во Скопје и Битола

На 29 октомври, во 20 часот, ќе почне тринаесеттото издание на Неделата на јапонскиот филм во Кинотеката на Македонија. Оваа година филмската Недела првпат...

Изложба „Филмовите што ги сакавме (1947 – 1980)“

Изложбата на филмски плакати и рекламен филмски материјал со наслов „Филмовите што ги сакавме (1947 - 1980)“, изработена од Историскиот архив на Пожаревац, ќе...

Филмови во Кинотека за бунтовната ’68

Од 17-ти до 21 септември во Кинотеката на Македонија ќе бидат прикажани пет филма за бурните настани во 1968. Програмата е насловена „Филмови за...

Кинотеката меѓу најдобрите арт-кина на блогот „Спотид бај локалс“

Кинотеката на Македонија е прогласена за едно од најдобрите арт-кина во Европа од блогот „Спотид бај локалс“. На блогот се објавени водичи за 71...

Последен поздрав до доајенот на театарското и на филмското глумиште, Салаетин...

Вечерва во 20 часот, Кинотеката на Македонија ќе испрати последен поздрав до доајенот на театарското и на филмското глумиште, Салаетин Билал, со проекција на...