-6.2 C
Skopje
25.1.2022 - 22:00

Ознака: Кинотеката

Полски филмови во Кинотеката

Од 17 до 23 декември во Кинотеката ќе се одржи Недела на полскиот филм, на која ќе бидат прикажани шест филма од современата полска...

Втора сезона на „Филмска училница“ на Кинотеката

Кинотеката ја почна втората сезона на едукативниот проект „Филмска училница“, кој се состои од различни едукативни содржини, тематски групирани во десет сесии. Како и минатата...

„Тома“, шпански евергрини и документарци во програмата на Кинотеката

Филмот „Тома“ на Драган Бјелогрлиќ, динамична сторија за животот и доживувањата на легендарниот пејач Тома Здравковиќ, како секој вистински филмски хит на Балканот, веќе...

Музички словенечки документарци во Кинотеката

Во рамките на августовската програма на Кинотеката на Македонија, во најава се три музички документарци во словенечка продукција, со проекции на 23 и 24...

Фестивал на неми и класични филмови во Кинотеката

Фестивалот на неми и класични филмови почнува од утре во Кинотеката на Македонија, со проекција на документарниот видеоколаж „Тајните архиви на градот“, проект поддржан...

Августовската програма на Кинотеката – предизвик за гурмани

Каде припаѓаме, ова прашање го поставува документарниот филм со истоимениот наслов „Каде припаѓаме“ на швајцарската режисерка Жаклин Цинд, поетска приказна за тоа како младите...

Проекција на концерт на Раде Шербеџија во Кинотеката

Во Кинотеката на Македонија, на летната сцена „Мирно лето“, вечерва, во 20.30 часот, со проекција на концертот „Раде Шербеџија и Западни колодвор бенд ХНК...

Филмска jулска жетва во Кинотеката на Македониjа

Кинотечната програма за јули содржи неколку интересни блоковски содржини. На 1 јули (четврток) програмата во Кинотеката на Македонија започнува со документарниот музички филм „Влатко...

Недела на италијански филмови во Кинотеката

Во Кинотеката на Македонија, од денеска до 23 мај, ќе се одржува XXI издание на „Неделата на италијанскиот филм“, ревија на италијански филмови, која...

Црногорскиот филмски плакат на изложба во Кинотеката

Во фоајето на Кинотеката на Македонија е отворена изложбата „Црногорски филмски плакат“, која содржи четириесетина плакати на филмови од црногорската кинематографија, но и копродукциски...