-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:13

Ознака: кинеска вакцина

Од октомври почнува производство на кинеската вакцина против ковид-19 во Србија

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, објави дека производството на кинеската вакцина против коронавирусот ќе почне во Србија во октомври, и дека компанијата...

СЗО ја одобри кинеската вакцина „Синофарм“ за итна употреба

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека кинеската вакцина „Синофарм“ против ковид-19 е одобрена за итна употреба, пренесува АП, наведувајќи дека ова отвора пат за...

Унгарија доби уште 100.000 дози од кинеската вакцина

Уште 100.000 дози од кинеската вакцина против коронавирус на „Синофарм“ пристигнaa во Унгарија, изјави денеска министерот за надворешни работи и трговија, Петер Сијарто. - Пратката...

Се очекува кинеските вакцини да стигнат меѓу 10 и 15 февруари

Постапката за набавка на кинеските вакцини премиерот Зоран Заев очекува да биде заокружена оваа недела и меѓу 10 и 15 февруари вакцините да бидат...

Унгарија прва во ЕУ ја одобри кинеската вакцина против ковид-19

Унгарија денеска стана првата членка на Европската унија што ја одобри вакцината против ковид-19 од кинескиот производител „Синофарм“, откако минатата недела беше и прва...

Египет ја одобри кинеската вакцина против коронавирус

Египет ја одобри вакцината против ковид-19 што ја изработи кинескиот фармацевтски гигант „Синофарм“, а вакцинацијата во таа земја ќе започне во јануари, изјави министерот...

Кина доби дозвола својата вакцина против ковид-19 да ја тестира во...

Руските власти денеска дозволија на територијата на земјата да се вршат тестови за кинеската вакцина против коронавирусот – Ad5-Ncov. Во клиничкото тестирање ќе учествуваат 8.000...

Индонезија тестира кинеска вакцина за коронавирус

Индонезија почна со тестирање на вакцина против коронавирус, изработена од лабораторијата Синовац Биотек. Ова е една од ретките вакцини во последната фаза од клиничките...