Ознака: „Киненова“

Разговор со режисерот на „Путиновите сведоци“, Витали Мански, на „Киненова“

„Путиновите сведоци“ на Витали Мански вечерва во 20 часот ќе биде прикажан на „Киненова“ во Кинотека. Режисерот ќе присуствува на проекцијата и потоа ќе биде...

„Медена земја“ на „Киненова“

Вториот ден од фестивалската програма на „Киненова“ почнува со работилница на тема „Како со идеја до прв долгометражен филм“, на која предавачи ќе бидат...

Витали Мански – претседател на жирито на „Киненова“

Витали Мански, режисерот што им се спротивстави на најмоќните светски лидери, оваа година е претседател на жирито на „Киненова“. Кога станува збор за современата...

Ние уметниците постојано имаме порив да создаваме

Тања Бошковиќ ѕвезда на фестивалот „Киненова“ Најголемата дама на српското глумиште Тања Бошковиќ годинава го добива признанието за посебен придонес во светската филмска уметност, кое...

Ни требаат нови луѓе што ќе снимаат филмови за болните точки...

Игор Анѓелков, програмски директор на „КинеНова“ Светот на дневно ниво продуцира илјадници приказни кон кои филмските автори не смеат да останат рамнодушни. Ангажираноста е еден...

Укината поддршката за „Киненова“ и за „Синедејс“

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ реагира на целосно укинатата финансиска поддршка од Агенцијата за филм на РМ, која пред неколку дена ги објави резултатите од...

Агенција за филм: „Киненова“ не ги задоволуваше критериумите на Филмскиот совет

Агенцијата за филм на Република Македонија во писмена реакција на тврдењата на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“ наведува дека Фестивалот и минатата година не бил поддржан,...

Репризни проекции на филмовите наградени на „Киненова“

Во Кинотеката на Македонија утре и задутре репризно ќе бидат прикажани три филма што беа наградени на третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“,...

„Пред дождот“ и „Граница“ за затворање на фестивалот „Киненова“

Фестивалот на дебитантски филм „Киненова“ во рамки на програмата „Балканската филмска уметност како европско културно наследство“ завршува вечер со проекции на „Пред дождот“ во...

Македонска премиера на „Ругање со Христос“и награда од „Киненова“ за Аница...

Во исполнетата сала на кино „Милениум“ вечерва се прикажува македонската премиера на дебитантскиот игран филм „Ругање со Христос“ по сценарио и режија на Јани...