Ознака: Кинези

Техно – Кинезите развиваат технологија за препознавање лица под маски

Кинеска компанија ја развива првата технологија за препознавање на лицето под хируршка маска, која, како резултат на епидемијата на коронарнавирус, ја носат голем број...

Русија им забрани влез на кинеските државјани поради коронавирусот

Русија објави дека од четврток ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Рускиот премиер...

Кинезите што работат во Македонија превентивно во карантин

Од Министерството за здравство велат дека со користењето на термалната камера успешно се спроведува постапката за идентификација на евентуални заболени од коронавирусот, како и...

Кинезите што градат автопат во Црна Гора се под здравствен надзор

Работници од Кина кои градат автопат во Црна Гора се под постојан здравствен надзор, а поради ширењето на коронавирусот мерките на претпазливост се засилени,...

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал Индекс.хр. Според информациите на порталот, туристите пристигнале...

Кинезите се најинвентивна нација

Минатата година во Кина биле поднесени рекордни 1,54 милион барања за регистрација на патенти, 11,6 отсто повеќе отколку една година порано, бележи организацијата на...

Сите жртви од бугарскиот „камион на смртта“ се Кинези

Полицијата продолжи со испрашувањето на возачот на камионот Мо Робинсон (25), кој се товари за смртта на 31 маж и осум жени, меѓу кои...

Кога изопачениот мозок ти чува грб

Ги слушам бројките во јавноста. Милион евра... осум милиони... триесет милиони... ситнурија... Јас кога бев мегафон на Грујо, кога ги бранев криминалите на режимот...

Половина милијарда Кинези гледале НБА лани

Повеќе од 21 милион гледачи го гледале шестиот меч од НБА-финалето, во кој Торонто го совлада Голден Стејт и ја освои првата шампионска титула Кинескиот...

Кинезите се двигатели на светскиот туризам

Светската туристичка организација при ООН во своето истражување открива дека приходите од туризмот растат побрзо за разлика од оние во трговијата. Приходите од меѓународниот...