26.2 C
Skopje
17.8.2019 - 15:37

Ознака: Кинези

Половина милијарда Кинези гледале НБА лани

Повеќе од 21 милион гледачи го гледале шестиот меч од НБА-финалето, во кој Торонто го совлада Голден Стејт и ја освои првата шампионска титула Кинескиот...

Кинезите се двигатели на светскиот туризам

Светската туристичка организација при ООН во своето истражување открива дека приходите од туризмот растат побрзо за разлика од оние во трговијата. Приходите од меѓународниот...

Тито, Кинезите и ние Македонците

Настани, симболи, алузии Денес кога и државата и историчарите мијат раце од својата историја и од своето минато, вреди да се потсетиме на некои датуми...

Кинези сакале нелегално да влезат во Македонија

Шест лица од Кина се приведени, откако се обиделе нелегално да влезат во земјава, соопшти МВР. Полициска патрола вчера во 11.10 во реонот на селото...

Кинезите клонираа пет мајмунчиња макаки

Истражувањето треба да помогне во тестирањето лекови што би можеле да се третираат на широк спектар човечки состојби и болести. Но брзиот напредок на...

Кинезите – мајстори на плагирањето

Во текст на професорот Бијунг-Хул Хан за кинескиот пристап кон „оригиналноста“ во уметноста се објаснува идејата или концептот дека копијата на изворно дело е...

Над 100 илјади Кинези ќе отпатуваат на СП

И покрај тоа што нивната репрезентација не обезбеди учество, повеќе од 100.000 Кинези ќе одат во Русија во живо да ги проследат натпреварите на...

Кинезите заинтересирани за инвестирање во „Белене“

Една од опциите е да се повлече мораториумот за изградбата на нуклеарката „Белене“ Министерството за енергетика на Бугарија, во рок од 30 дена, ќе подготви...