Ознака: Кина

Кинески милијардер осуден на казна затвор, поткупувал претставници на ОН

Казна затвор од четири години поради подмитување на претставници на Обединетите нации(ОН) му е изречена денеска на кинескиот милијардер Инг Лап Синг. Казната му ја...

Удвоена продажбата на електрични возила во Кина

Месечната продажба на „возила на новата енергија“, како што во Кина се нарекуваат електричните возила и хибридите, се удвои во април на 82.000, соопшти...

Кинески сателит ќе ја скенира Земјата од далечина

Кинеската Национална вселенска агенција (ЦНСА), со помош на ракета-носач, од космодромот Таијуан во провинцијата Шанкси го лансираше сателитот Гаофен 5, наменет за далечинско сондирање...

„Форбс“: Си Џинпинг е највлијателен човек во светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг се најде на првото место на ранг листата на највлијателни луѓе на планетата, што на својата интернет-страница ја објави американското...

Трамп и Си разговараа за трговските односи и за Северна Кореја

Билатералните трговски односи и состојбата околу Северна Кореја беа главни теми на денешниот телефонски разговор меѓу претседателите на САД и Кина, Доналд Трамп и...

Ненајавена средба меѓу кинескиот претседател и Ким Џонг-ун

Кинескиот претседател Си Џинпинг и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун се сретнаа денеска на северот на Кина, јави АФП, повикувајќи се на агенцијата...

Кина негира дека користела ласер против американски воени пилоти

Кина денеска ги негираше тврдењата дека нејзините сили стационирани во африканската држава Џибути, користеле ласери против американски авиони, при што полесно биле повредени двајца...

Прасето Пепа во Кина прогласено за мрзлив и опасен лик

Кинеската интернет-платформа „Довин“ ги отстрани клиповите на британскиот цртан филм „Прасето Пепа“, бидејќи е оценето дека овој лик станал икона на мрзливоста и на...

Кина распоредува ракети на острови во Јужното Кинеско Море

Кина распореди крастосувачки ракети на три островски области во Јужно Кинеското море, јави Си-Ен-Би-Си. Медиумот се повикува на неименувани извори добро запознати со американските разузнавачки...

Нов обид за избегнување на трговската војна меѓу Кина и САД

Кинескиот вицепремиер Лиу Хе, кој се смета за водечки економски советник на претседателот Си Џинпинг, неделава ќе се сретне со висока американска делегација во...