17 C
Skopje
25.9.2018 - 17:37

Ознака: Кина

Кина вети 60 милијарди долари за развој на Африка

Кинескиот претседател Си Џинпинг вети 60 милијарди долари инвестиции и финансиска помош за развој на Африка. Тој тоа го изјави при отворањето на Кинеско-африканската...

Одземени 84.000 долари и 3.500 евра од Албанец кој патувал за...

На меѓународниот аеродром во Тирана, албанската полиција одземала 84.000 долари и 3.500 евра од патник кој претходно не ги пријавил парите. Стаува збор за албанскиот...

Весникот што може да ѝ помогне на Кина да се ребрендира

„Саут чајна морнинг пост“ (СЧМП) известува од Хонгконг веќе 115 години. Интернет-гигантот „Алибаба“ го купи весникот во 2015 година, во обид да го претвори...

Кина негира дека ќе гради воена база во Авганистан

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи на Кина, Хуа Чиунин денеска изјави дека Кина не планира да гради воена база во Авганистан. Нејзината изјава...

Трамп: Кина ја хакираше електронската пошта на Хилари Клинтон

Американскиот преседател Доналд Трамп изјави дека Кина ја хакирала електронската пошта на поранешната претседателска кандидатка Хилари Клинтон. Но, Трамп не понуди докази за таквото тврдење. -...

Кина не сака да игра според светските правила

Покрај сите мани, повоениот светски поредок успешно го претвори светот во едно попросперитетно и побезбедно место генерално посветено на либералните демократски вредности, вродените квалитети...

Се разгорува трговската војна меѓу САД и Кина

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп воведе денеска нови царини за кинески производи. Царините се од 25 отсто и се за увозни стоки вредни...

Планот на Кина да ги надмине САД како суперсила

Доверливиот документ што на некаков начин протече во јавноста, а кој беше во строго востановена процедура испратен до кинеската армија од страна на Централната...

„Стандард“: Сите би сакале да влијаат на Балканот

Австрискиот  весник „Стандард" објави дека и Европската унија, Русија, Кина, САД и Турција ја користат трговијата и политиката за да го консолидираат влијанието на...

Вработените во „Гугл“ против цензурираниот пребарувач за Кина

Повеќе од илјада вработени во „Гугл“ потпишаа писмо во кое го изразуваат своето незадоволство поради планот на компанијата да покрене цензуриран пребарувач за Кина. Во...