4 C
Skopje
21.1.2019 - 13:23

Ознака: Кина

Судири меѓу суперсилите на сите фронтови

САД наредната година ќе ја заострат стратегиската офанзива против Кина. Вашингтон ќе наметнува царини, санкции и други ограничувања за новите технологии, а ќе го...

Нова, опасна светска реалност

Трговските војни, сајбер-нападите, промените во одбранбените стратегии и трките за вооружување навестуваат нов, опасен судир меѓу суперсилите Заострувањето на конкуренцијата меѓу САД, Кина и Русија...

Максимално ривалство меѓу САД и Кина

САД ќе се обидат да ја предизвикаат Кина и во безбедносната сфера, што може да доведе до сериозни судири и за влакно да се...

Нисан го намалува производството во Кина поради помалата побарувачка

Јапонската компанија Нисан ќе произведе во Кина во следните месеци 30.000 возила помалку од планираното, поради намалената побарувачка на најголемиот светски пазар на автомобили,...

Македонската филхармонија на турнеја во Кина

Почнувајќи од денеска до 8 јануари, оркестарот на Македонската филхармонија ќе оствари турнеја во Кина, под наслов „7 концерти во 7 града во Кина“,...

Пет лица загинаа кога автобус намерно влета во повеќе возила во...

Најмалку пет лица, меѓу кои и еден полицаец, загинаа денеска, кога автобус влета меѓу автомобили и мотицикли на прометна улица во кинескиот град Лонџан. Инцидентот...

Четири кинески градови забранија божиќни украси

Најмалку четири кинески градови и еден цел регион забранија божиќни украси на улиците, христијанските цркви се предупредени да не пуштат деца за време на...

„Нејшенал Интерест“: Кина и Русија се најголема закана за светскиот мир

Американското издание „Нејшенал Интерест“ во својот годишен рејтинг на закани кои можат да предизвикаат светски конфликт во годината што следува, на првите две места...

Кина ги демантира „клеветничките“ обвинувања за економска шпионажа на САД

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека остро се спротивставува на „клеветничките“ обвинувања за економска шпионажа од страна на САД и нивните сојузници. Министерството...

Кина направи вештачка ѕвезда, шест пати пожешка од сонцето

Замислете ако можеме да ги замениме фосилните горива со наши сопствени мини-ѕвезди. Во случај кога се зборува за енергијата од ѕвездите, не станува збор...