16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 7:48

Ознака: Кина

Вработените во „Гугл“ против цензурираниот пребарувач за Кина

Повеќе од илјада вработени во „Гугл“ потпишаа писмо во кое го изразуваат своето незадоволство поради планот на компанијата да покрене цензуриран пребарувач за Кина. Во...

Пентагон: Кина обучува воени пилоти за напади врз САД

Кина активно развива флота на бомбардери и веројатно обучува воени пилоти за напади врз САД, се наведува во најновиот извештај на Пентагон, јавува Си-Ен-Ен. -...

ЦИА мислеше дека е недопирлива во Кина и скапо ја плати...

Кинеските власти разоткриле шпионска мрежа на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) низ нивната држава што резултирало со егзекуција на бројни осомничени американски шпиони, во текот...

ОН се сомнева дека Кина држи милиони Ујгури во логори

Се претпоставува дека милиони кинески Ујгури се затворени во „центри за борба против екстремизмот“ во западните делови на Кина, соопшти Комисијата на ОН за...

Кинескиот извоз зголемен и покрај американските царини

Кинескиот извоз е зголемен во јули и покажува дека американските царини засега немаат големо влијание, бидејќи во САД се извезени 13,3 отсто повеќе стоки...

Новиот филм за Вини пу забранет во Кина

Кинеските власти забранија дистрибуција на новиот игран филм на Дизни „Кристофер Робин, каде си?“ за познатото мече Вини пу, пренесува Би-Би-Си. Со тоа Пекинг ја...

Кина го јакне влијанието и во американскиот двор

Додека САД го сметаа за неоспорно своето влијание во Латинска Америка, Кина во американскиот двор ги јакнеше трговските и воените врски со тој дел од...

Четворица повредени при пад на хеликоптер во Пекинг

Четири лица се повредени откако се урна хеликоптер во главниот град на Кина, Пекинг. Несреќата се случи утрово во северниот дел на Пекинг. Според полицијата причина за...