Ознака: Кина

Европа, Кина и Русија разгледуваат нов договор со Иран

Дипломати од Европа, Кина и Русија разгледуваат нов договор со Иран во надеж дека ќе го спасат нуклеарниот договор од кој САД се откажаа. Новиот...

Копилот висел низ отворот за ветробран на авион, го спасил пилотот

Копилот делумно излетал од авион на „Сечуан ерлајнс“ откако предното ветробранско стакло ненадејно се отворило, а пилотот успеал да го спаси, по што во...

Германскиот сектор за рециклирање гледа шанса по забраната за увоз на...

Германскиот сектор за рециклирање очекува нови деловни можности по одлуката на кинеските власти за забрана на увоз на пластичен отпад бидејќи суровините добиени со...

Кинески милијардер осуден на казна затвор, поткупувал претставници на ОН

Казна затвор од четири години поради подмитување на претставници на Обединетите нации(ОН) му е изречена денеска на кинескиот милијардер Инг Лап Синг. Казната му ја...

Удвоена продажбата на електрични возила во Кина

Месечната продажба на „возила на новата енергија“, како што во Кина се нарекуваат електричните возила и хибридите, се удвои во април на 82.000, соопшти...

Кинески сателит ќе ја скенира Земјата од далечина

Кинеската Национална вселенска агенција (ЦНСА), со помош на ракета-носач, од космодромот Таијуан во провинцијата Шанкси го лансираше сателитот Гаофен 5, наменет за далечинско сондирање...

„Форбс“: Си Џинпинг е највлијателен човек во светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг се најде на првото место на ранг листата на највлијателни луѓе на планетата, што на својата интернет-страница ја објави американското...

Трамп и Си разговараа за трговските односи и за Северна Кореја

Билатералните трговски односи и состојбата околу Северна Кореја беа главни теми на денешниот телефонски разговор меѓу претседателите на САД и Кина, Доналд Трамп и...

Ненајавена средба меѓу кинескиот претседател и Ким Џонг-ун

Кинескиот претседател Си Џинпинг и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун се сретнаа денеска на северот на Кина, јави АФП, повикувајќи се на агенцијата...

Кина негира дека користела ласер против американски воени пилоти

Кина денеска ги негираше тврдењата дека нејзините сили стационирани во африканската држава Џибути, користеле ласери против американски авиони, при што полесно биле повредени двајца...