23 C
Skopje
22.9.2018 - 21:15

Ознака: Кина

Трамп не се откажува од трговската војна со Кина, подготвува нови...

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од своите соработници да продолжат со воведување на царини за дополнителни кинески производи во вредност од околу 200 милијарди...

Документарец за легендарниот хотел „Југославија“ во домашните кина

Филмот беше прикажан во програмата „Панорама“ на „Берлинскиот филмски фестивал“, а беше и во главната натпреварувачка програма на „Документарниот филмски фестивал“ во Солун Од денеска...

Русија и Кина ќе продолжат да одржуваат заеднички воени вежби

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, завчера започнатата вежба „Исток“...

Повеќемина мртви откако автомобил удрил во група луѓе во Кина

Девет лица загинаа, а 43 се повредени откако маж со автомобил влезе на плоштад преполн со луѓе во Кина, јави Би-Би-Си. Според други медиуми,...

Боинг проценува дека Кина за 20 години ќе купи 7.690 авиони

Кинеските воздухопловни компании ќе купат 7.690 нови авиони во вредност од 1.200 милијарди долари во следните две децении, за да го одржат чекорот со...

Кина вети 60 милијарди долари за развој на Африка

Кинескиот претседател Си Џинпинг вети 60 милијарди долари инвестиции и финансиска помош за развој на Африка. Тој тоа го изјави при отворањето на Кинеско-африканската...

Одземени 84.000 долари и 3.500 евра од Албанец кој патувал за...

На меѓународниот аеродром во Тирана, албанската полиција одземала 84.000 долари и 3.500 евра од патник кој претходно не ги пријавил парите. Стаува збор за албанскиот...

Весникот што може да ѝ помогне на Кина да се ребрендира

„Саут чајна морнинг пост“ (СЧМП) известува од Хонгконг веќе 115 години. Интернет-гигантот „Алибаба“ го купи весникот во 2015 година, во обид да го претвори...

Кина негира дека ќе гради воена база во Авганистан

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи на Кина, Хуа Чиунин денеска изјави дека Кина не планира да гради воена база во Авганистан. Нејзината изјава...

Трамп: Кина ја хакираше електронската пошта на Хилари Клинтон

Американскиот преседател Доналд Трамп изјави дека Кина ја хакирала електронската пошта на поранешната претседателска кандидатка Хилари Клинтон. Но, Трамп не понуди докази за таквото тврдење. -...