Ознака: Кина

Никој не смее да се меша во внатрешните работи на Кина

Кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, за време на состанокот со неговиот руски колега Сергеј Лавров изјави дека никој не смее да се...

Крајот на американската империја би можел да биде означен со криза...

Прашањето на Тајван и денес останува прв приоритет за Кина. Историјата не се одвиваше по очекувањата на американскиот државен секретар Хенри Кисинџер. Ричард Никсон...

Застанувањето зад инвестицискиот договор сигнализира проблеми за Макрон

Контроверзиите во врска со договорот за спроведување инвестиции помеѓу Европската Унија и Кина тлеат на француската политичка сцена, заканувајќи се да еруптираат во пресрет...

Администрацијата на Бајден покажува силен апетит за судири со Русија и...

Американскиот државен секретар Ентони Бликен презема калкулиран ризик во првиот судир со Кина. Гледајќи ги кинеските колеги во конференциската сала во Енкориџ на Алјаска,...

Дали Кина ја презема водечката улога во светот?

Состанокот на двете главни политички тела на Кинеската комунистичка партија (ККП) во Пекинг, кој треба да се одржи месецов, ќе ги утврди новите политики...

Покажувањето сила го воведе Бајден во судир на два фронта со...

Американскиот претседател Џо Бајден неочекувано се најде во судир на два фронта со Русија и со Кина. Разменети се навреди помеѓу Белата куќа и...

Кина ја одобри петтата вакцина против коронавирусот

Вакцината против ковид-19, развиена од Институтот за микробиологија на Кинеската академија на науките (ИМЦАС), доби зелено светло за итна употреба во Кина, соопшти Институтот...

Кина загрижена од можното воведување санкции од ЕУ

Кина е длабоко загрижена за можното воведување санкции на ЕУ по прашањето за човековите права, изјави денеска кинескиот амбасадор во ЕУ, Џанг Минг. „Ние сме...

Германија очекува санкции за Кина

Германија очекува ЕУ да се согласи за воведување на санкции против Кина за кршење на човековите права, изјави денеска во Берлин министерот за надворешни...

Кина ја олеснува визната политика за странци вакцинирани со кинески вакцини

Кина ја олесни визната политика за странците кои примиле кинески вакцини против ковид-19, кои влегуваат во копнениот дел на земјата од Хонгконг, објави Кинеската...