Ознака: Кина

„Нејшенал Интерест“: Кина и Русија се најголема закана за светскиот мир

Американското издание „Нејшенал Интерест“ во својот годишен рејтинг на закани кои можат да предизвикаат светски конфликт во годината што следува, на првите две места...

Кина ги демантира „клеветничките“ обвинувања за економска шпионажа на САД

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека остро се спротивставува на „клеветничките“ обвинувања за економска шпионажа од страна на САД и нивните сојузници. Министерството...

Кина направи вештачка ѕвезда, шест пати пожешка од сонцето

Замислете ако можеме да ги замениме фосилните горива со наши сопствени мини-ѕвезди. Во случај кога се зборува за енергијата од ѕвездите, не станува збор...

Си: Кина не се стреми кон глобална хегемонија

Во говорот по повод 40-годишнината од воведувањето на економските реформи во Кина, кинескиот претседател порача дека на глобалната суперсила „никој нема да ѝ кажува...

Рамнотежата на сајбер-моќта

САД, Кина и Русија имаат најразвиени сајбер-оружја и затоа се сметаат за сајбер-суперсили на глобалната сцена. Нивните сајбер-капацитети се еднакви со нивните конвенционални воени...

Битката за Африка отвора нов фронт на големите сили

Соочувајќи се со зголемената конкуренција од Кина за влијание во Африка, администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп претстави нова стратегија за Црниот континент, фокусирана...

„Епл“ би можел да го пресели производството на Ајфон од Кина

„Епл“ ја разгледува можноста за преселување на производството на телефоните Ајфон од Кина, ако увозните давачки на САД достигнат 25 отсто. Засега, компанијата чека да...

Кинезите се подготвуваат за дипломатско пазарење со Канада

Министерството за надворешни работи на Канада се обидува да оствари контакт со вториот Канаѓанец за кој се верува дека е притворен од кинеските власти...

Апсењата создаваат круг на одмазда меѓу Кина, Канада и САД?

Притворањето на поранешниот канадски дипломат Мајкл Ковриг во Кина, уследи по неодамнешното апсење на директорката на „Хуавеи“ Менг Ванжу во Канада, на барање на...

Која е несудената наследничка чие апсење ги заостри американско-кинеските односи?

Кинеските власти им се заканија на САД со „сериозни последици“ ако апсењето на потпретседателката и главна финансиска директорка на „Хуавеи“, Менг Ванжу (46), не...