5 C
Skopje
19.11.2018 - 19:17

Ознака: Кина

Си ја поздрави слободната трговија, ја критикуваше „себичната политика“

Кинескиот претседател Си Џинпинг на Самитот на Шангајската организација за соработка во Чингдао, ја фалеше слободната трговија, а ја критикуваше „себичната политика“. Тој повика на...

Русија ќе гради четири нуклеарни реактори во Кина

Русија и Кина потпишаа пакет договори кои вклучуваат и изградба на четири нуклеарни реактори што во Кина ќе ги гради рускиот конгломерат Росатом. – Руски...

Спасени 23 рудари по експлозија во рудник во Кина каде загинаа...

Спасувачи извлекоа 23 рудари кои беа затрупани по експлозија во рудник за железо во северочниот дел на Кина, соопшти кинеското Министерство за вонредни ситуации. Во...

Шареноликоста на кинеските гробишта за велосипеди

Кинеските градови се соочуваат со голем број на отфрлени велосипеди, воглавно од страна на компаниите кои ги изнајмуваат популарните превозни средства во најмногубројната светска...

Кина: Ако САД воведат трговски санкции договорите веќе нема да важат

Доколку САД  воведат трговски санкции за Кина, вклучително и зголемени царини за челик и за алуминиум, ниту еден трговски договор постигнат меѓу двете држави...

Трговски спор меѓу Кина и Шри Ланка се заканува на проектот...

Преговорите меѓу Шри Ланка и Кина за договор за слободна трговија денеска беа прекинати, откако двете страни не можеле да постигнат договор откако Шри...

Фолксваген отвора три нови фабрики во Кина

Германската автомобилска компанија Фолксваген отвора три нови фабрики во Кина со локалниот партнер ФАВ Група, во рамки на напорите да ја зачува лидерската позиција...

Кина: Воените бродови на САД во Јужното Кинеско Море се провокација

Кинеското Министерството за одбрана денеска изјави дека е провокација тоа што две американски воени брода поминале блиску острови во Јужното Кинеско Море за кои Пекинг...

Кој ќе победи во новата „голема игра“?

Сведоци сме на нова „голема игра“, на конфликт помеѓу големите сили, кои сѐ пожестоко се обидуваат да го потиснат влијанието на соперникот. Ваквата ситуација...

Меркел: Германија и Кина сакаат иранскиот нуклеарен договор да опстои

Германија и Кина се залагаат за опстојување на Договорот за иранската нуклеарна програма и покрај одлуката на САД за повлекување од него, изјави денеска...