14.8 C
Skopje
23.10.2021 - 19:19

Ознака: Кина

Експлозија на гас уништи ресторан во Кина

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во североисточна Кина, објавија денеска...

Кинеската хиперсонична ракета би можела да ја заобиколи одбраната на Пентагон?

Лансирањето на хиперсонична ракета во орбитата на Земјата од страна на Кина покрена загриженост дека ривалите на САД брзо го надминуваат и заобиколуваат одбранбениот...

Кина најави казни за родителите aко децата им се невоспитани

Кинескиот парламент ќе разгледа закон за казнување на родителите доколку нивните деца се однесуваат многу лошо или направат кривично дело. Според новиот предлог закон за...

Новиот стратешки концепт на НАТО нема да ги раздвојува Русија и...

Справувањето со безбедносната закана од подемот на Кина ќе биде важна ставка во стратегијата на НАТО за наредните десет години, во која се јавува...

Илјадници останаа без покрив над главата во поплавите во Кина

Најмалку 15 лица загинаа кога обилните дождови и поплави ја погодија северната кинеска провинција Шанси, уништија илјадници домови и принудија повеќе од 120.000 луѓе...

Откритијата за тајната американска воена обука ги зголемуваат тензиите околу Тајван

Тајван не сака конфронтации, но ние ќе сториме сѐ што е во наша моќ за да ја одбраниме нашата слобода, изјави претседателката Цаи Инг-вен...

Како Литванија ја вовлече ЕУ во судир со Кина

Дипломатската пресметка помеѓу Литванија и Кина почна со само еден збор, кога Вилнус го одобри барањето на Тајван за воспоставување на „тајванско“ претставништво во...

Над четири илјади луѓе евакуирани поради поплавите во Кина

Кинеските служби за итни случаи евакуираа 4.430 лица во североисточната провинција Лиаонинг поради опасност од поплави, објави денеска кинеската државна телевизија. Според извештајот, обилните дождови...

Кина испрати 38 авиони над одбранбената зона на Тајван

Тајван денеска остро ја критикуваше Кина, чии воени авиони, по повод одбележувањето на националниот празник, влегоа во одбранбената зона на тој остров. Тајван постојано се...

Кина ги претстави најновите воени авиони и дронови

Кина денеска ги претстави најновите воени авиони на аеромитингот во градот Жунхај, кој посетителите ќе имаат можност да го посетат до недела. На 13-тиот Меѓународен...