9.5 C
Skopje
21.11.2019 - 18:29

Ознака: Кина

Експлозија во рудник во Кина, загинаа 15 рудари

Најмалку 15 рудари загинаа, а девет се повредени во несреќа предизвикана од експлозија во рудник за јаглен во Кина, соопштија денеска локалните власти. Акцијата за...

Кина да ја обезбедува нафтата од Персискиот Залив?

Сѐ погласни се повиците Кина да испрати бродови во стратегиски битниот Ормутски Теснец кај Персискиот Залив, низ кој поминува голем дел од светската нафта САД...

Како да се надмине трговската војна меѓу САД и Кина

Економскиот пораст на Кина претставува значителен политички и стратегиски предизвик за актуелниот глобален поредок. Појавата на нова суперсила во Азија неизбежно произведе геополитички тензии...

Зошто Кина ѝ фрли око на Грција?

Грција неколкупати играше на картата „повикај пријател“ барајќи помош од Кина, по што потпиша договори за инвестиции со најмногубројната светска држава, па Европската Унија...

Напаѓач со хемикалија испрскал деца во градинка во Кина

Во градинка во југозападна Кина повредени се 51 дете и тројца воспитувачи откако напаѓач ги испрскал со натриум хидроксид. Кинеската новинска агенција „Синхуа“ објави дека...

Вујко Си им донесе скапи подароци на Грците

Значајната посета на кинескиот претседател Си Џинпинг на Грција го потврди она што обете држави го нарекуваат „нова ера“ во билатералните врски, во пресрет...

Нов период во грчко-кинеските односи

Претседателот на Кина, Си Џинпинг, е во тридневна официјална посета на Атина по покана од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во...

Подемот на автократиите го означува крајот на глобалната надмоќ на Западот

Поредокот воспоставен по 1945 година е нарушен и никогаш нема да се врати во стариот облик Подемот на автократијата и на десничарскиот популизам, неговиот западен...

Умислениот владетел на Европа ги најави целите преку посетата на Кина

Преку неговата посета на Кина, Макрон ги најави неговите цели за ЕУ и новата Комисија Политико Авторка: Рим Момтаз Емануел Макрон беше застанат пред европското знаме во...

Кина веќе почна да работи на 6Г мрежа

Иако сè уште е неизвесно кога 5Г мрежата ќе биде достапна низ целиот свет, Пекинг веќе ги објави плановите за развој на 6Г технологија...