Ознака: Ким

Путин и Ким разменија мечови и испратија пораки на моќ

Рускиот претседател, Владимир Путин и севернокорејскиот лидер, Ким Јонг-ун, првпат се сретнаа во Владивосток и притоа си разменија подароци. Лидерите на двете земји си...

Трамп и Помпео ги игнорираат условите дадени од Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп и државниот секретар Мајк Помпео ги игнорираа условите на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Вашингтон да покаже поголема флексибилност во нуклеарните...

Трамп: Му верувам на Ким дека нема никаква врска со смртта...

Американскиот претседател Доналд Трамп не мисли дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун бил вмешан во смртта на американскиот студент Ото Вормбир, кој почина откако отслужи...

Помпео: Трамп сам одлучи да не потпишува договор со Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп лично одлучи да не потпишува договор со Северна Кореја за време на средбата со Ким Џонг-ун, изјави денеска државниот секретар...

Почнува дводневниот самит на Трамп и Ким во Виетнам

Во глваниот град на Виетнам, Ханој, денеска почнува дводневниот самит на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на кој, спорeд најавите,...

Демонстранти во Сеул бараат Трамп да изврши притисок врз Ким

Група демонстранти со слики од севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска протестираа во главниот град на Јужна Кореја, Сеул, барајќи од американскиот претседател Доналд Трамп...

Ким и Трамп пристигнуваат во Ханој

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп денеска треба да пристигнат во главниот град на Виетнам, Ханој. Виетнам се подготвува денеска да го...

Средба Трамп – Ким на почеток од следната година

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека следната негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе биде во јануари или февруари. Се разгледуваат три локации за...

Српската црква се противи на поделбата на КиМ

По ниедна цена не смее да се доведат во прашање суверенитетот и интегритетот на Србија во Косово и Метохија. Косово никогаш не било ниту...

Нов самит на Трамп и Ким кон почетокот на следната година

Американскиот претседетаел Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун највероајтно повторно ќе имаат средба кон почетокот на следната година, изјави висок претставник на администрацијата...