Ознака: ким џонг-ун

Нова средба на лидерите на Северна и Јужна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин се сретнаа денеска во местото Панмунџом во демилитаризираната зона долж границата на двете Кореи. Како што...

Првичниот план за средбата на Трамп со Ким Џонг-ун и натаму...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Америка разговара со Северна Кореја и додаде оти иако беше откажан самитот со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун,...

Трамп го откажа состанокот со Ким Џонг-ун

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска го откажа долго планираниот и очекуваниот самит со севернокорејскиот лидер Ким Џонг- ун, кој требаше да се одржи...

Пригодна монета по повод средбата Трамп – Ким

Белата куќа изработи комеморативна монета за претстојната историска средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун. Монетата е украсена со...

Белата куќа продолжува со подготовките за средбата Трамп-Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен да се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, како и што е предвидено на 12 јуни во Сингапур...

Сандерс: САД се уште веруваат дека ќе се одржи средбата Трамп-Ким

САД и натаму се надеваат дека ќе се одржи планираната средба меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, но...

Ким се уплашил дека ќе ја доживее судбината на Гадафи?

Северна Кореја објави дека би можела да се откаже од самитот на нејзиниот лидер Ким Џонг-ун со американскиот претседател Доналд Трамп, а Би-Би-Си наведува...

Пјонгјанг се заканува со откажување на средбата Трамп-Ким

Северна Кореја денеска се закани со откажување на средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун превидена за 12 јуни во...

Средбата Трамп-Ким ќе се одржи на 12 јуни во Сингапур

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер објави дека неговата средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе се одржи на 12 јуни во Сингапур. -...

Ким Џонг-ун прифати да ослободи и помилува американски затвореници

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека го прифати предлогот на САД да ги ослободи и да ги помилува американските државјани, кои беа во затвор во Северна...