Ознака: ким џонг-ун

Интересни факти за севернокорејскиот лидер

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска го прославува 35. роденден и по тој повод „Спутник интернешнал“ објави пет најинтересни факти за него. Роденденот на првиот човек...

Ким Џонг-ун во посета на Кина

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се наоѓа во официјална посета на Кина на покана на кинескиот претседател Си Џинпинг. Како што објавија кинеските државни медиуми,...

Ким подготвен да дозволи инспекција на главниот севернокорејски нуклеарен комплекс

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е подготвен да им дозволи на меѓународните инспектори да влезат во главниот нуклеарен комплекс на Северна Кореја, што се наоѓа...

Трамп: Втората средба со Ким по изборите за американскиот Конгрес

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака неговата втора средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун да се одржи по изборите за американскиот Конгрес, закажани...

Договорена втора средба на вљубените лидери

Тоа беше „добро патување“. Така барем во неделата ја опиша својата четврта посета на Северна Кореја американскиот државен секретар и поранешен шеф на ЦИА,...

Помпео: Блиску сме до постигнување договор за средба Трамп – Ким

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека во изминатиот викенд е постигнат „значителен напредок“ во разговорите со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и оти двете...

Кремљ работи на подготовка на посета на севернокорејскиот лидер на Русија

Се подготвува посета на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на Москва, соопшти денеска Кремљ. Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека претседателот Владимир Путин минатиот...

Трамп: Светот се промени за една година

Американскиот претседател Доналд Трамп, една година откако во ОН најостро го критикуваше севернокорејскиот лидер Ким Џонг- ун, нарекувајќи го „човек- ракета во самоубиствена мисија“,...

МААЕ: Нема докази дека Ким го исполни ветувањето дадено на Трамп

Нема индикации дека Северна Кореја запрела да работи на нуклеарно оружје, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). -Продолжувањето и понатамошниот развој на нуклеарната...

Жените обвинети за убиство на братот на Ким Џонг-ун може да...

Двете жени на кои во Малезија им се суди под обвинение за убиство на полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Џонг-нам, денеска би...