28.2 C
Skopje
21.8.2019 - 14:03

Ознака: ким џонг-ун

В четврток прва средба меѓу Путин и Ким на рускиот Далечен...

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, в четврток ќе се состане со рускиот претседател, Владимир Путин, на рускиот Далечен Исток, објави советникот во Кремљ, Јури Ушаков. Светските...

И Трамп заинтересиран за трет самит со Ким

 Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека има „многу добар” однос со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и навести можност за нивен трет состанок. Претходно Ким изјави...

Ким Џонг-ун подготвен за трета средба со Трамп

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изрази подготвеност да одржи и трет состанок со американскиот претседател Доналд Трамп. Ким истакна дека трпеливо ќе чека до крајот на...

Ким Џонг-ун пристигна во Ханој (видео)

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун пристигна во главниот град на Виетнам, Ханој, каде утре ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп. Патиштата од границата со...

Трамп: Средбата со Ким ќе се одржи во Ханој

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека неговата втора средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе се одржи во Ханој, Виетнам. Трамп во неколку...

Трамп следната недела ќе објави каде ќе се сретне со Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека следната недела ќе ги објави датумот и местото на вториот самит, кој планира да го одржи со севернокорејскиот...

Помпео испраќа подготвителен тим за следниот самит на Трамп и Ким

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека испраќа подготвителен тим за следниот самит на претседателот на САД, Доналд Трамп и неговиот севернокорејски колега...

Интересни факти за севернокорејскиот лидер

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска го прославува 35. роденден и по тој повод „Спутник интернешнал“ објави пет најинтересни факти за него. Роденденот на првиот човек...

Ким Џонг-ун во посета на Кина

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се наоѓа во официјална посета на Кина на покана на кинескиот претседател Си Џинпинг. Како што објавија кинеските државни медиуми,...

Ким подготвен да дозволи инспекција на главниот севернокорејски нуклеарен комплекс

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е подготвен да им дозволи на меѓународните инспектори да влезат во главниот нуклеарен комплекс на Северна Кореја, што се наоѓа...