-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:20

Ознака: Ким Јонг-ун

Десната рака на Ким Јонг-ун на разговори со Помпео во Њујорк

Високиот севернокорејски официјален претставник Ким Јонг-чол пристигна во Њујорк на разговори за можниот самит меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја,...

Трамп сепак ќе се сретне со Ким во Сингапур?

Многу добро се подготвуваме во врска со средбата на врвот со Северна Кореја. Сѐ се одвива убаво. Ќе видиме на 12 јуни во Сингапур....

Подготовките за средбата на Трамп и Ким Џонг-ун продолжуваат, и покрај...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може да биде одложена...

Ким Јонг-ун сака да ја избегне судбината на Гадафи

Северна Кореја се закани со откажување на претстојниот историски самит на лидерот Ким Јонг-ун со американскиот претседател Доналд Трамп, поради воените вежби во Јужна...

Не чепкај го лавот додека спие

Одлуките на Трамп само ќе го дозапалат Блискиот Исток, а може и да ги урнат и онака малите шанси за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров....

Треба ли Трамп да добие „нобел“ за мир?

Нобеловата награда за мир не треба да им се доделува на политичари за нивните минати дела или на политичари за некои нивни идни одлуки....

Што да се очекува од самитот меѓу Трамп и Ким

Неодамнешниот позитивен самит меѓу лидерите на двете Кореи, само го дополни очигледното дипломатско приближување на Корејскиот Полуостров. Но пред да почне да прославува, американскиот претседател Доналд...

Трамп и Ким ќе се сретнат во зоната меѓу двете Кореи?

Лидерите на Северна Кореја и на САД, Ким Јонг-ун и Доналд Трамп, би можеле до крајот на месецов да се сретнат во демилитаризираната зона...

Историска средба на корејските лидери

Во фокусот на разговорите помеѓу Ким Јонг-ун и јужнокорејскиот колега ќе биде потпишувањето мировен договор, денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров, а се претпоставува и дека...

Ким Јонг-ун го тестира Трамп

Пјонгјанг соопшти дека ги запира нуклеарните проби и тестови на интерконтинентални балистички проектили, како и тоа дека ги затвора локациите за атомски проби. Сепак,...