Ознака: Ким Јонг-ун

Култот кон ликот на Ким Јонг-ун се негува меѓу диктатурата и...

Автор: Даг Бендоу Нешенел интерест Северна Кореја несомнено е посебна. Ако ништо друго, барем нејзините докажани постигнувања се еднакви на лажните руски достигнувања кои Павел Чеков...

Полубогот што јава митски коњ е подготвен да му пркоси на...

Автор: Тарик Хадад Њузвик Еден севернокорејски експерт вели дека Ким Јонг-ун се подготвува да му пркоси на претседателот Доналд Трамп и САД на голем начин откако...

Со галоп на светата планина Ким Јонг-ун најави дека ќе го...

Ким Јонг-ун „планира голема операција со која ќе го остави светот воодушевен“ откако пронајде инспирација за време на јавањето со коњ на врвот од...

Северна Кореја го поздравува новиот метод на САД за преговори

Северна Кореја ја поздрави сугестијата на американскиот претседател Доналд Трамп за „нов метод“ во нуклеарните преговори на Вашингтон со Пјонгјанг и ја пофали одлуката...

Ким Јонг-ун го покани Трамп на состанок во Пјонгјанг

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун го поканил американскиот претседател Доналд Трамп на состанок во Пјонгјанг, објави јужнокорејскиот весник „Чунан Илбо“. Според весникот, поканата...

Северна Кореја го измени уставот и ја зајакна позицијата на Ким...

Севернокорејскиот парламент ги одобри измените во уставот што дополнително ќе ја зајакнат позицијата на претседателот Ким Јонг-ун, пренесува севернокорејската агенција КЦНА. Ким беше официјално прогласен...

Силна реакција на Јапонија по новите ракетни лансирања на Северна Кореја

Јапонската влада соопшти дека Северна Кореја лансирала две балистички ракети и нагласи дека со тоа Пјонгјанг ја крши резолуцијата на Советот за безбедност на...

Јужна Кореја будно го следи секое ново ракетно лансирање на Севернокорејците

Северна Кореја лансираше денеска две балистички ракети до краток домет во морето на источниот брег, соопшти јужнокорејската војска. - Нашата војска ги следи движењата од...

Севернокорејските ракетни тестирања на радарот на САД и Јужна Кореја

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул, со што продолжија тестирањата...

Дали Ким Јонг-ун намерно имитира негативци од филмовите со Џејмс Бонд?

Ана Фајфилд го опишува диктаторот како насмеан седи во неговата куќа на плажа, додека со неговото оружје гранатира еден крајбрежен остров Спектатор Набљудувачите на Северна Кореја...