Ознака: Ким Јонг-ун

Ким Јонг-ун и со висока температура ја водел Северна Кореја до...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун прогласи победа во борбата против коронавирусот, три месеци откако соопштија за првиот случај на заболено лице. Во извештајот на државната агенција...

Ким Јонг-ун им се закани на САД со мобилизација на нуклеарниот...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун денеска изјави дека неговата земја е подготвена да го мобилизира својот нуклеарен арсенал и да се соочи со Америка во...

Ким Јонг-ун не крева слушалка

За Сеул и неговите сојузници во Вашингтон, постои одредена фраза што го дефинира пристапот кон Северна Кореја што гласи „во секое време, на секое...

Ким нареди зајакнување на одбранбените капацитети, Јужна Кореја на штрек

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун нареди зајакнување на одбранбените капацитети на земјата, по состанокот со највисоки воени официјални лица, јавија денеска севернокорејските медиуми. Наредбата на севернокорејскиот...

Ким Јонг-ун ја активира војската да разнесува лекови откако ковид-19 и...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за ковид-19 во Пјонгјанг, во борбата против првото потврдено избивање на...

Ширењето на ковид-19 е голема катастрофа за Северна Кореја, призна Ким...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун изјави дека ширењето на ковид-19 ја довело земјата во „големи превирања“ и повика на сеопфатна битка за надминување на епидемијата,...

Ким Јонг-ун бара совладување на коронавирусот по првиот забележан случај во...

Северна Кореја официјално информираше за прв случај на коронавирус, објавија денеска државни медиуми, јави ДПА. Тестирањето на жители на Пјонгјанг покажа инфекција со варијантата омикрон. Точниот...

Нуклеарното оружје на Северна Кореја не може да се врзе за...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во обраќањето на воената парада во Пјогнјанг најави јакнење на националниот нуклеарен потенцијал. - Ќе продолжиме да преземаме чекори за зајакнување...

Ким Јонг-ун: Државата ја чека голема борба за живот или смрт

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун ја заврши својата десетта година на власт со говор во кој, за разлика од претходните години, наместо нуклеарно оружје и...

Ким Јонг-ун ја крои нуклеарната стратегија кон САД, без интерес за...

Владејачката партија на Северна Кореја моментно решава за приоритетите за идната година и како да одговори на поканата на администрацијата на американскиот претседател Џо...