8.4 C
Skopje
27.2.2020 - 14:36

Ознака: Ким Јонг-ун

Ким Јонг-ун не жали пари за омилените руски расни коњи

Северна Кореја потрошила речиси 600.000 долари на купување на коњи од Русија во последните десет години, пренесува „Њузвик“. Според податоците на „Ројтерс“, Северна Кореја...

„Божиќниот подарок“ на Ким Јонг-ун ги држи Американците во неизвесност

Автор: Џоби Ворик Вашингтон пост Пред Северна Кореја да лансира својата прва интерконтинентална балистичка ракета (ИКБМ) во 2017 година, научниците го тестираа најновиот ракетен мотор со...

Ким Јонг-ун ја зајакнува војската

Севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун одржа состанок со највисоките воени претставници посветен на подигнување на воената готовност на земјата, пренесе новинската агенција КЦНА. Како што пренесува...

Ким Јонг-ун го прошири нуклеарниот арсенал под закрилата на мирот

Ким Јонг-ун е зафатен со проширување на нуклеарниот арсенал, правејќи го посмртоносен и способен да ги погоди Јужна Кореја, Јапонија, како и американските сили...

Култот кон ликот на Ким Јонг-ун се негува меѓу диктатурата и...

Автор: Даг Бендоу Нешенел интерест Северна Кореја несомнено е посебна. Ако ништо друго, барем нејзините докажани постигнувања се еднакви на лажните руски достигнувања кои Павел Чеков...

Полубогот што јава митски коњ е подготвен да му пркоси на...

Автор: Тарик Хадад Њузвик Еден севернокорејски експерт вели дека Ким Јонг-ун се подготвува да му пркоси на претседателот Доналд Трамп и САД на голем начин откако...

Со галоп на светата планина Ким Јонг-ун најави дека ќе го...

Ким Јонг-ун „планира голема операција со која ќе го остави светот воодушевен“ откако пронајде инспирација за време на јавањето со коњ на врвот од...

Северна Кореја го поздравува новиот метод на САД за преговори

Северна Кореја ја поздрави сугестијата на американскиот претседател Доналд Трамп за „нов метод“ во нуклеарните преговори на Вашингтон со Пјонгјанг и ја пофали одлуката...

Ким Јонг-ун го покани Трамп на состанок во Пјонгјанг

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун го поканил американскиот претседател Доналд Трамп на состанок во Пјонгјанг, објави јужнокорејскиот весник „Чунан Илбо“. Според весникот, поканата...

Северна Кореја го измени уставот и ја зајакна позицијата на Ким...

Севернокорејскиот парламент ги одобри измените во уставот што дополнително ќе ја зајакнат позицијата на претседателот Ким Јонг-ун, пренесува севернокорејската агенција КЦНА. Ким беше официјално прогласен...