Ознака: Кил

Само Кил е без засилувања за новата сезона

РАКОМЕТ – БУНДЕС-ЛИГА Чехот Филип Јиха верува во тимот што втора сезона под негово водство ја освојува Бундес-лигата, па германскиот првак Кил е единствениот во...

Кил и Барселона со предност пред реваншите

Македонскиот капитен и селектор Кирил Лазаров постави нов рекорд во својата богата играчка кариера. Дуелот против Веспрем за него беше вкупно 17-то четврт-финале во...

Кил ја запре моќната Барселона и го врати трофејот од ЛШ...

Германски Кил стана европски првак по четврти пат откако ја совлада фаворизираната Барселона со 33-28, во финалето на фајналфорот од ракометната Лига на шампионите...

Кил го зголеми водството на листата според бројот на титули

РАКОМЕТ - ГЕРМАНИЈА ЈА ПРЕКИНА СЕЗОНАТА По видеоконференцијата, претседателите на клубовите со тричетвртинско мнозинство одлучија сезоната во Германија да заврши според моменталната состојба на табелата,...

Кил по стапките на Магдебург

Кил е на одличен пат да се израмни со Магдебург, кој во две години во низа, во 2001 и во 2002 година, ги освои...

По Кил, Порто на гости подобар и од Монпелје

Португалскиот ракометен првак Порто продолжи со одличните игри и во 9. коло од Лигата на шампионите (ЛШ), во кое славеше победа со 27-22 на...

Кил за три дена доби шанса за реванш против Порто

Со денешниот дуел помеѓу португалскиот првак Порто и германскиот вицепрвак Кил ќе почне вториот дел од групната фаза со дуелите од осмото коло во...

На Суперглоуб ќе играaт Вардар, Барселона, Кил…

Според заложбите на Светската ракометна федерација (ИХФ) за поголема промоција на ракометот, годинашното неофицијално светско клупско првенство Суперглоуб ќе се игра во проширен формат,...

Вардар го совлада Кил, гол предност за реваншот во Скопје

Ракометарите на Вардар славеа со еден гол разлика 28-29(12-14) на гостувањето кај Кил во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите, а решавачкиот гол...

Кил е првата пречка на Вардар на патот кон Келн

Вардарци имаат амбиција да станат првиот тим што ќе ја одбрани титулата европски првак, а Кил ќе се обиде по четврти пат да стане...