Ознака: Киев

Најмалку петмина повредени во Киев при ракетен напад врз станбена зграда

Најмалку пет лица се повредени денеска во Киев кога проектил погоди станбена зграда во централниот дел на градот, соопшти началникот на украинската полиција Игор...

Макрон: Европските лидери, кои се во Киев, го поддржуваат доделувањето кандидатски...

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека сите четворица европски лидери кои се во посета на Киев ја поддржуваат идејата на Украина да...

Кратки вести

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера изјави дека Киев во одреден момент ќе мора да седне на преговарачка маса со Москва за да се обиде...

Обновено: Европската тројка со посета на Киев сака да ги отфрли...

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги пристигнаа денеска со воз во Киев, на заедничко патување кое треба...

Фон дер Лајен: Сакаме да ја поддржиме Украина кон нејзиниот европски...

Шефицата на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен денеска во Киев вети дека следната недела ќе пристигне одговорот од Брисел на амбициите на...

Кличко: Во Киев регистрирани неколку експлозии

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко на Телеграм објави дека утрово во градот се случиле неколку експлозии. Имаше неколку експлозии во квартовите Дарницки и Днипровски во...

Кремљ: Не е јасно што сака Киев

Кремљ денеска соопшти дека ја обвинува Украина затоа што мировните преговори меѓу двете земји се замрзнати, наведувајќи оти не е јасно што сака Киев. Според...

Зеленски: Киев нема желба да разговара со Путин, но веројатно ќе...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека Киев нема желба да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, но ќе мора да се соочи со...

Песков: Киев да ги прифати барањата на Русија за преговори и...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија чека Украина да ги прифати барањата за мировни преговори. – Чекаме Киев да ги прифати барањата...

Почнува првото судење за воено злосторство на руски војник во Киев

Почнува првото судење за воено злосторство на руски војник во Киев, а проруски сепаратисти најавуваат дека судот ќе одлучува за судбината на украински бранители...