-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 23:33

Ознака: киднапирање

Седумнаесетгодишна скопјанка киднапирана и силувана

Седумнаесетгодишна малолетничка од Скопје во полиција пријавила дека на 21 септември годинава противправно била лишена од слобода од Џ.А., со кого претходно била во...

Аферата „Мис Стон“ во американските весници во 1901-та: Кој стои зад...

Во октомври 1901 година американскиот весник „Акрон дејли демократ“ (Akron Daily Democrat) информира дека Дикинсон, генералниот американски конзул во Константинопол (Истанбул), открил кој стои...

Киднапираните мисионери се под закана по барањето за откуп од 17...

Лидерот на бандата „400 Мавозо“, Вилсон Џозеф, за кој постои сомнение дека стои зад киднапирањето на 17-те американски хуманитарци на Хаити, се закани дека...

Од хотел во Мексико киднапирани туристи

Мексиканските власти денеска ослободија 22 туристи, главно Кубанци и Хаиќани, кои претходно беа киднапирани од вооружени напаѓачи во хотел во државата Сан Луис Потоси...

Малолетници киднапирале и нападнале девојче во Шуто Оризари

Девојче од скопската населба Шуто Оризари било физички нападнато од страна на две малолетни лица, соопшти МВР. - Приведени се двајца малолетници и со нив...

Американските власти го вплеткаа иранското разузнавање во заговор за киднапирање

Американското обвинителство покрена обвинение против четворица Иранци поради основано сомнение дека планирале киднапирање на новинарка и активистка која го критикувала Иран. Според странските медиуми,...

Лондонски полицаец обвинет за киднапирање и убиство на девојка

Лондонскиот полицаец Вејн Казeнс (48) е обвинет за киднапирање на Сара Еверард (33) од улица во Лондон додека таа се движела кон дома, а...

Нигериските училишта станаа цел на вооружените групи за масовно киднапирање

Вооружени напаѓачи ослободија киднапирани девојчиња од средно училиште во северозападната нигериска држава Замфари. Вооружена банда во петокот киднапира 317 девојчиња од државното средно училиште Јангебе. „Фала...

Киднаперите појдоа со нож, но јас ја прескокнав оградата и не...

Сведоштво на децата што избегаа од заложничката криза во Нигерија Усама Амину е едно од младите момчиња кои во петокот успеаја да го избегнат киднапирањето...

Твитот „Ослободете го Мичиген“ го вовлече Трамп во заговорот за киднапирање

Истакнати членови на Демократската партија тврдат дека наводниот заговор за киднапирање на гувернерката на американската сојузна држава Мичиген, Гречен Витмер, за кој се обвинети...