Ознака: кеј

На кејот на Вардар ќе се гради парк на 60.000 квадратни...

Градот Скопје денеска ќе распише конкурс за избор на идејно решение за уредување нов парк меѓу кејот на Вардар и булеварот Илинден, во Карпош...

Шилегов: Нема да дозволиме на кејот повторно да никне дива населба 

Екипите на Град Скопје во соработка со општествено одговорни компании веќе два дена темелно ги отстрануваат остатоците од дивата населба под скопското Кале, која...

Кејот „13 Ноември“ како сообраќајна зона

Кејот „13 Ноември“ сѐ уште личи на прометна сообраќајница, бидејќи по него во делови од денот има повеќе автомобили отколку пешаци. Иако треба да...

Брегалница ќе добие кеј со пешачка и велосипедска патека

Во Берово започна реализацијата на проектот за уредување на речното корито на Брегалница, во вкупен износ од 20 милиони денари. Дел од средствата ќе...

Кејот како прометна сообраќајница

Плочникот веќе е уништен, а многу од плочките пропаѓаат или се искршени. Од градот велат дека бараат решение да се запре сообраќајот Кејот „13 Ноември“...

Во Аеродром се чисти кејот на Вардар

Комуналната служба на општината Аеродром, во соработка со екипи на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“, започна со акција за расчистување на кејот на реката...

Липите на Партизанска и на кејот се вишнеат половина век

Треба да почнеме да размислуваме за замена на старите липови дрвја во Скопје. Иако тоа е скап процес, тој не само што визуелно не...

Црн чад од кејот сé уште ги труе скопјани

Сѐ уште се шират облаци од чад со непријатна миризба од дивата населба на левата страна на Кејот на Вардар, спроти поранешната градска плажа....

Почина скопјанецот што бил нападнат на Кеј

Шеесет и шестгодишен скопјанец, што на 3 август бил нападнат на улицата „Кеј 13-ти Ноември“, вчера починал на Невро-хирургија при комплексот клиники „Мајка Тереза“. На...

Надлежните од состаноци ќе го растеруваат чадот од кејот на Вардар

По реакциите на граѓаните што поради густиот и смрдлив чад сѐ уште не можат да шетаат на кејот на Вардар, како и по пишувањата...