3.3 C
Skopje
28.2.2020 - 16:29

Ознака: керчански теснец

Русија ги врати бродовите, Украина ја бара и опремата

Украинскиот претседател Владимир Зеленски тврди дека бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела, им недостига опрема. - Киев ќе...

Американската војска изведе набљудувачки лет над Украина

Американската војска соопшти денеска дека извела „невообичаен“ лет над Украина, согласно Спогодбата за отворено небо. Во соопштението од Пентагон се наведува дека со „летот...

НАТО се соочува со дилема во „дворот“ на Русија

Дали е на повидок посериозна криза и дали постои опасност од судир помеѓу Русија и НАТО? Ваквото сценарио не делува веројатно, но тензиите во...

Судот во Симферопол одреди притвор и за преостанатите девет украински морнари

Окружниот суд во Симферопол пресуди и останатите деветмина украински морнари да бидат притворени. Истиот суд вчера одлучи да остави во притвор 15 од вкупно 24-та...

Русија ги држи сите карти, но Украина ќе стори сѐ за...

Нема да се случи нов Крим, порача командирот на украинската морнарица Ихор Воронченко во неодамнешен разговор за Би-би-си, но земајќи ја предвид сегашната ситуација,...

Разбрануваните води во Црното Море им одговараат на двете страни?

Тензиите помеѓу Русија и Украина по вчерашните инциденти во Црното Море, предизвикаа поделени мислења во однос на причините за случувањата, но конфликтот веројатно им...