32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 23:13

Ознака: Кери Лам

Лидерката на Хонгконг ги предупреди активистите да ја преминуваат црвената линија

Шефицата на извршната власт во Хонгконг застана во одбрана на новиот кинески закон за безбедност, кој таа вети дека решително ќе го спроведе, проценувајќи...

Железната лидерка и војската го бранат законот за национална безбедност

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, за време на прес-конференција изјави дека на другите земји „не им е местото“ да се мешаат во нивната територија,...

Шлаканицата за Кери Лам нема да го смири Хонгконг

Убедливата победа на продемократските сили на локалните избори во Хонгконг, каква што досега не е забележана, претставува „шлаканица“ за градската власт, но насилните протести...

Кери Лам се надева на мирна разврска на опсадата

Премиерката на Хонгконг, Кери Лам, денеска порача дека се надева оти судирот меѓу полицијата и демонстрантите кои се забарикадирани на кампусот на Политехничкиот универзитет,...

Шефицата на Хонгконг разговараше со граѓаните со цел да стави крај...

Шефицата на владата на Хонгконг, Кери Лам, се состана со над 130 граѓани на стадионот во полуавтономната територија, за да разговара во врска со...

Во Хонгконг најавени протести и по повлекувањето на законот за екстрадиција

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, изјави дека мерките кои владата ги предложи во текот на неделава, вклучително и повлекувањето на контроверзниот закон за екстрадиција,...

Победа за Хонгконг: Лидерката Лам го повлече законот за екстрадиција

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, за попладне свика состанок со прокинеските политичари во оваа посебна кинеска административна област, на кој официјално ќе најави повлекување...

Демонстрантите во Хонгконг и лидерката Лам сѐ уште без договор

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, изјави дека се сретнала и разговарала со група млади луѓе за протестите кои се случуваат во овој посебен кинески...

Генерален штрајк и нова ескалација на состојбите во Хонгконг

Полицијата во Хонгконг искористи солзавец и гумени куршуми врз демонстрантите на најмалку пет локации, во момент кога тие организираа целодневен штрајк, објави „Гардијан“. Безбедносните служби...

Откриена лабораторија за експлозив непосредно пред најавените масовни протести во Хонгконг

Полицијата во Хонгконг, денеска, во пресрет на новите протести против владата пронашла тајна лабораторија за изработка на експлозиви, во која имало и пропаганден материјал...