Ознака: кенија

Животот на „железната желка“ Мигинго

Импровизираните железни градби на малиот остров Мигинго во езерото Викторија, му даваат изглед на „желка со железен оклоп“.  Островот со 131 жител (според податоците од 2009...

За користење пластични ќеси во Кенија се оди во затвор

Многу земји во светот користењето на пластични ќеси го сведоа на минимум, а некои, пак, целосно го забранија. Така, на пример, во Кенија од...

Поранешен светски шампион почина во сообраќајна несреќа во Кенија

Поранешниот светски шампион на 400 метри со пречки, Кениецот Николас Бет почина на 28-годишна возраст во сообраќајна несреќа. Бет само што се врати од Националното...

Обама во приватна посета на Кенија

Поранешниот американски претседател Барак Обама пристигна во Кенија, земјата на неговите предци. Ова е негова прва посета на таа земја откако ја напушти претседателската...

Пукна брана во Кенија, најмалку 20 загинати

Најмалку 20 луѓе загинаа во кенискиот град Солај, кога по повеќенеделни поројни дождови синоќа пукна брана, јавија локалните медиуми. Властите соопштија дека е причините огромна...