Ознака: кенија

Во поплави во Кенија настрадаа 34 лица

Најмалку 34 лица настрадаа во поплави настанати по обилните дождови во западна Кенија, соопшти министерот за внатрешни работи на источноафриканската земја. Дваесет и девет лица...

Кениска ученичка се самоубила поради срам од менструален циклус

Четиринаесетгодишна кениска ученичка си го одзела животот откако наводно еден наставник ја посрамотил затоа што добила менструален циклус на час, пренесува британски „Гардијан“. Смртта на...

Пронајдени сите исчезнати по нападот врз хотелскиот комплекс во Најроби

Кенискиот Црвен крст синоќа соопштија дека пронајдени се 94 лица кои се водеа како исчезнати по терористичкиот напад врз луксузниот хотелски комплекс во Најроби. При...

Американец што ги преживеа нападите на 11 септември загина во нападот...

Американски бизнисмен што го преживеал терористичкиот напад врз Светскиот трговски центар на 11 септември 2001 година, се вбројува меѓу 21 жртва што ја убија...

Педесет луѓе се водат како исчезнати во нападот во хотелски комплекс...

Педесет луѓе се уште се водат како исчезнати во хотелскиот комплекс во Најроби по вчерашниот напад, соопшти Црвениот крст. Тоа беше објавено неколку часови откако...

Бегство под бомби и куршуми во Најроби

Кениските безбедносни сили ги убиле четворицата терористи кои упаднаа во хотел и во канцелариски комплекс во Најроби, со што заврши операцијата во главниот град...

Заврши опсадата на хотелскиот комплекс во Најроби, напаѓачите убиени

Опсадата на хотелскиот комплекс во Најроби заврши по речиси 20 часа, а напаѓачите се убиени, изјави утрово претседателот на Кенија, Ухуру Кенијата. Тој истакна дека...

Најмалку 15 жртви при нападот врз хотелскиот комплекс во Најроби

Најмалку 15 луѓе загинаа во вчерашниот терористички напад врз луксузниот хотелски комплекс во главниот град на Кенија, Најроби, а меѓу жртвите се и еден...

Најмалку седум загинати во терористичкиот напад во Најроби

Според најновите полициски информации од Кенија, во денешниот терористички напад врз луксузниот хотел и комплекс има најмалку седум жртви. Нападот го извршија припадници на...

Најмалку едно лице загина при нападот врз хотелскиот комплекс во Најроби

Најмалку еден човек е убиен, а четворица се повредени при нападот врз луксузниот хотелскиот комплекс во главниот град на Кенија, Најроби. Според болнички извори, хоспитализирани...