Ознака: кенија

Доминација на тркачите од Кенија

Кај жените, на дебито во Бостон, победи актуелната олимписка шампионка Перес Џепчирчир, а кај мажите Еванс Чебет, за кого ова беше прва голема победа...

Кенија ќе прави попис на дивите животни – ќе ги брои...

Пописот на диви животни, кој опфаќа 58 национални паркови и резервати, како и приватни и социјално заштитени подрачја во Кенија, треба да биде комплетиран...

Ретки жирафи убиени од струен удар поради ниски далноводи во Кенија

Најмалку три жирафи угинале погодени од струен удар од ниско поставени далноводи во природниот парк „Сојсамбу“ во Накуру, Кенија, пренесува „Би-би-си“. Кениската служба за заштита...

Се отплеткува мрежата на крадците на бебиња во Кенија

Кениските власти соопштија дека уапсиле тројца вработени во болници поради истрага за кражба и продажба на бебиња, обвинувајќи некои државни болници и домови за...

Последната бела жирафа доби уред за следење

Единствената позната бела жирафа во светот доби ГПС-уред за следење и заштита од ловци во североисточна Кенија. Групата за зачувување на природата „Исахабини Хирола“...

Пандемијата прекина врвни подготовки на Ивановски во Кенија

АТЛЕТИКА Првпат во мојата спортска кариера се соочив со ваква чудна ситуација, и тоа токму во моментите кога планирав да реализирам подготовки на врвно и...

Ослободена Италијанката која пред две години беше киднапирана во Кенија

Италијанката, Силвија Романо, која беше киднапирана во Кенија пред две години е ослободена и се очекува денеска да се врати дома, соопшти италијанската Влада. -...

Почина поранешниот кениски претседател Даниел Мои

Кенискиот претседател Даниел арап Мои почина во својата 95-та година. Причината за смртта сè уште не е потврдена, но познато е дека тој последниве месеци...

Таткото што тргна во борба против загадувањето поради своите деца, покрена...

Кениецот Џон Киети секојдневно го поднесувал загадениот воздух во неговото место на живеење близу главниот град Најроби. Но, тој го загубил трпението откако неговите...

Во поплави во Кенија настрадаа 34 лица

Најмалку 34 лица настрадаа во поплави настанати по обилните дождови во западна Кенија, соопшти министерот за внатрешни работи на источноафриканската земја. Дваесет и девет лица...