-7.2 C
Skopje
25.1.2022 - 2:09

Ознака: Квоти

Филипче: Од 1. октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се...

Укинувањето на квотите за лекови ќе важи само за месец август

Од Фондот за здравствено осигурување информираат дека лекови на рецепт може да се подигнат во аптеките со идентификување со лична карта или пасош. Доколку...

Квотите за лекови се укинуваат во туристичките места

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека за месец август ќе бидат укинати квотите во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Дојран, околината на...

Укинувањето на квотите за лекови ќе почне од септември

Премиерот Зоран Заев најави дека се стреми кон тоа лековите да бидат пуштени комплетно без квоти, во периодот од 1 септември до 1 октомври. Заев...

Заев: Одлуката за квотите за челикот да не ги демотивира домашните...

Одлуката на ЕУ за воведување квоти за увоз на челик да не биде демотивирачка за домашните компании, порача премиерот Зоран Заев и ги охрабри...

Квотите за странски работници искористени до 30 отсто

Искористеноста на квотите за увоз на работна сила во Хрватска изнесува околу 30 отсто, а најголем недостиг од работници има во градежништвото, за што...