Ознака: квим тора

Одземено пратеничкото место на каталонскиот регионален лидер

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на претседателот на провинцијата Квим Тора, бидејќи не ги почитувал шпанските строги правила за изборна пропаганда. Овој...

Во Барселона нови судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој побара преговори со централната...

Каталонскиот премиер лицитира со датум за независност

Претседателот на каталонската влада, Квим Тора, денеска изјави дека планира да ја направи Каталонија независна од Шпанија до крајот на 2021 година доколку со...

Тора бара гласање за сецесија на Каталонија со дозвола на Шпанија

Каталонскиот лидер Квим Тора изјави дека ќе му порача на шпанскиот премиер Педро Санчес дека единствено решение за политичката криза е гласање за сецесија...