Ознака: кајак

ИКАС е од­ло­жен за мај

Иа­ко бе­ше нај­а­вен за ви­кен­дов, го­ди­наш­ни­от, тра­ди­ци­о­на­лен 53-ти Илин­ден­ски ка­јак-сла­лом (ИКАС) на ре­ка­та Тре­ска, на Ма­тка, по­крај Скоп­је, е од­ло­жен за 22 и 23...

Спасиќ, Златаров и Небиовски ќе ја претставуваат Македонија во кајак спринт...

По трите изборни натпревари во кајак спринт и класик на дива вода на реката Вардар во Скопје и во Велес, познати се тројцата кајакари,...

Македонските кајакари во добро издание во Словенија

Македонските репрезентативци во кајак-спуст на дива вода, Љубомир Спасиќ, Александар Златаров и Енис Небиовски минатиот викенд настапија на натпреварот од второто коло во рамките...

Спасиќ: Тренирам сам и чекам да почнат натпреварите

Во контакт сум со многу колеги кајакари од соседните земји и сите се на исти маки, тренираат сами, се нервираат и чекаат подобри времиња....

Македонија со 12 спортисти на Европските игри

Знаменосец на свеченото отворање ќе биде младиот боксер Гоце Јанески Македонија на 2. Европски игри (ЕИ) во Минск, Белорусија (21-30 јуни), ќе настапи со 12...

Спасиќ на водечката позиција во Европскиот куп во кајак спуст

На олимписката кајак патека во Аугсбург, Германија минатиот викенд се одржа натпреварот во спринт на диви води во рамките на Светската серија. На тој...

Петрушевски најмлад победник на ИКАС

Младиот, 15- годишен Ангелче Петрушевски, член на Кајакарскиот кану клуб (ККК) Вардар од Велес, е победник на годинашниот 51. Илинденски кајак слалом (ИКАС) што...

Треска и Матка викендов пак во знакот на кајакот

Меѓу фаворитите за висок пласман на 51-от ИКАС во К-1 се и младите македонски претставници Ангелчо Петрушевски и Христијан Игнатов, како и Љубомир Спасиќ...

Спасиќ и Златаров на подготовки со светската елита во Шпанија

Најдобрите македонски кајакари во спуст на диви води, Љубомир Спасиќ и Александар Златаров, членови на Кајак кану клубот (ККК) „Арка-Борец“ од Велес, од утре,...

Треска и Матка одлични организатори на ЕП во кајак спуст и...

На ЕП настапија над 250 кајакари од 16 земји, меѓу нив и седуммина од Македонија Прекрасната патека на реката Трска во кањонот Матка крај Скопје,...