Ознака: кафе

Што се случува во телото ако не испиете шолја кафе наутро?

За милиони луѓе низ целиот свет кафето наутро, веднаш по станувањето, игра значајна улога, но што ќе се случи ако се прескокне редовната доза...

Бизнис – инфо

Производителите на кафе очекуваат проблеми во снабдувањето Некои од најголемите светски трговци со кафе се подготвуваат за проблеми во синџирот за снабдување, со оглед на...

Храна што треба да jа jадете за да ви биде топло...

Храната што ја консумирате влијае на вашето тело. Кога температурата паѓа и студеното време настапува, на вашето тело давајте му ја храната што во...

Храна добра за црниот дроб

Здравиот црн дроб значи здраво тело. Црниот дроб е орган одговорен за согорување на јаглехидратите, создавањето гликоза и детоксот на телото. Дисфункционалноста на црниот...

Авион со 326 патници принудно слета поради врело кафе

Авион со 326 патници морал принудно да слета во Ирска бидејќи се истурило врело кафе на контролната табла во пилотската кабина, јавуваат светските медиуми. Ербас...

Загрозени повеќе од половина видови кафе во светот

Поради климатските промени и уништувањето на шумите можно е да исчезнат повеќе од половина видови кафе во светот, меѓу кои и популарните комерцијални кафиња...

Евростат: ЕУ минатата година увезе три милиони тони кафе

вропската унија во текот на 2017 година увезе речиси три милиони тони кафе, што е за пет отсто повеќе во однос на увезеното количество...

Професионални баристи ќе го приготвуваат вашето кафе

Утре по 11 часот ќе биде отворена третата по ред скопска кафетерија „Кофи фектори“ на улица Македонија спроти спомен куќата на Мајка Тереза. Овие...