Ознака: катедрала

Уапесен мигрант кој двапати вандализирал грчка катедрала

Грчката полиција уапсила 38-годишен алжирски мигрант кој предизвикал штета на една катедрала двапати за помалку од една недела, пренесува „Прото Тема“. За мигрантот се вели...

Локализиран пожарот во катедралата во Нант

Пожарот што избувна во готската катедрала во францускиот град Нант е ставен под контрола. Властите соопштија дека штетата не е споредлива со онаа што лани ја...

Гори катедрала во Франција

Пожар избувна утрово во катедрала во Нант на западниот дел на Франција, а огнот го гаснат 70 пожарникари, соопшти локалната противпожарна служба. Видеата прикажуваат густ...

Гаргојли – ѕверовите што ги чуваат црквите

Гаргојлите во Католичката црква се претставени како зли демони кои се наоѓаат надвор од црквата, како спротивност на светоста и безбедноста која е внатре. По...

Уапсен маж кој со себе носел бензин и запалка во катедрала...

Њујоршката полиција уапси 37-годишен маж кој синоќа влегол во католичката црква Свети Патрик во Њујорк со канистри со бензин, течен гас и запалка. Бидејќи осомничениот...

Изгаснат пожарот во катедралата Нотр Дам, допрва ќе се утврдува штетата

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз, јавуваат западни...

Од пожарот во Нотр Дам се урна кулата на катедралата

Како последица на пожарот кој ја зафати историската Нотр Дам во Париз вечерва се урна и кулата во катедралата. Пожарот избил на таванот во 18.50...

Петмина загинати при напад во катедрала во Бразил

Најмалку пет лица загинаа, а четворица други се ранети денеска кога вооружен напаѓач отвори оган врз присутните во една католичка катедрала во бразилскиот град...

Солистички концерт на Ева Богоевска во Американската катедрала во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска денеска ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса специјализирана за настапи на класична музика. Таа...