15.8 C
Skopje
25.10.2020 - 14:17

Ознака: катастрофа

Прераното олеснување на мерките е рецепт за катастрофа

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адханом Гебрејсус, предупреди дека рестриктивните мерки не треба да се ублажуваат прерано. Тој посочи дека тоа е...

Од заринкан брод во Индискиот Океан истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот Океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат опасност дека може да...

Гувернерот на Бејрут заплака додека даваше изјава за експлозијата

Гувернерот на Бејрут, Марван Абуд, заплака додека даваше изјава за експлозијата во главниот град на Либан во која според последните информации загинаа најмалку 25...

За првпат во историјата прогласена состојба на катастрофа во сите 50...

Американскиот претседател, Доналд Трамп, поради пандемијата од коронавирусот прогласи состојба на голема катастрофа во сојузната држава Вајоминг, па сега сите 50 американски држави се...

На повидок геополитичка катастрофа во Сирија

Хуманитарната криза во Идлиб може да се претвори во вистинска геополитичка катастрофа во Сирија, по убиството на 33 турски војници во сириски воздушен напад,...

Пред ЛОИ, Токио ги подготвува странците за реакција во случај на...

Покрај симулаторите на земјотрес, учесниците биле подучувани како да користат противпожарни апарати, да минуваат низ простории исполнети со чад, да ѝ телефонираат на полицијата...

Пожарите може да ја чинат Австралија до пет милијарди долари

Австралија се очекува да претрпи загуби од 5 милијарди австралиски долари поради пожарите кои продолжуваат да беснеат низ континентот, покажува прогнозата на австралиската банка „Вестпек“. Природната...

Саудиска Арабија предупредува на катастрофа за глобалната економија

Саудискиот принц Мохамед бин Салман порача дека светот мора да реагира и да го запре Иран, бидејќи, во спротивно, можна е војна, која ќе...

Околу 40.000 литри нафта се излеа во водите на јужен Пацифик

Околу 40.000 литри нафта се излеа во водите на јужен Пацифик по инцидент на терминалите на рударска компанија на остров на јужна Патагонија, во...

Катастрофа од инает?

Британскиот амбасадор во Вашингтон во своите дипломатски телеграми напишал дека претседателот на САД Трамп од лични причини се откажал од иранскиот договор, поточно од...