Ознака: катар

Голем скок на Катар, Македонија на 71-то место

На листата на ФИФА за февруари, Белгија го задржа првото место, пред Франција, Бразил, Хрватска, Англија... Македонската репрезентација е на 71-то место на февруарската ранг-листа...

ФИФА и Катар здружени за што подобро СП 2022

ФИФА ќе има 51 отсто удел во целата зделка, а Организацискиот комитет на СП во Катар 49 отсто Светската фудбалска федерација (ФИФА) и домаќинот на...

Катар е новата фудбалска сила во Азија

Катар, домаќинот на Светското првенство (СП) во 2022 година во фудбал, ќе игра денеска против Јапонија во финалето на Купот на Азија (Абу Даби,...

Катар сака нов регионален сојуз во Заливот

Катар денеска повика на формирање нов регионален сојуз што би го заменил Советот за соработка во Заливот кој не успеа да ја реши кризата...

Шпанско-исландска селекторска доминација на СП

Пет репрезентации, Шпанија, Аргентина, Катар, Чиле и Македонија, ќе бидат предводени од шпански селектор, додека, пак, четири од Исланѓанец Шпански и исландски ракометни стратези ќе...

ФИФА во март 2019-та ќе решава за 48 тима на СП...

Првиот човек на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, потврди дека во март в година ќе се решава дали на Светското првенство (СП) во...

Инфантино: Можно е СП 2022 во Катар со 48 репрезентации!

Таквите промени би го принудиле Катар да ја подели организацијата на СП 2022 со другите земји во регионот На Светското првенство (СП) во 2022-та во...

Турција и Катар потпишаа трговски договор во вредност од 15 милијарди...

Турција и Катар денеска потпишаа трговски договор вреден 15 милијарди долари, а кој вклучува и доставување нафтени произвопди и природни гасови, објави ДПА. Договорот е...

Саудиска Арабија планира со канал да го изолира Катар

Висок саудиски претставник денеска потврди информации во локални медиуми дека државата планира да ископа канал што ќе го одвои Катар од копно и ќе...

Катар и вети на Турција директни инвестиции од 15 милијарди долари

Властите на Катар имаат намера да инвестираат 15 милијарди американски долари во турската економија, наведе извор од турската влада. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган...