Ознака: катар

Таен договор меѓу Куба и Катар за лекарските мисии

Повеќето пари што ги заработуваат кубанските лекари во Катар завршуваат назад во Куба, во согласност со еден таен договор меѓу двете држави Пред влезот на...

Мухамад, Баршим и Ковач – ѕвезди на завршницата во Катар

Мухамад од САД го урна сопствениот светски рекорд на 400 м со пречки, Баршим од Катар во скок во височина предизвика одушевување на трибините,...

На СП ќе трчаат и сите 30 шампиони на Дијамантската лига

На 17. Светско првенство (СП) во атлетика, во Доха, Катар (од 27 септември), ќе настапат вкупно 1.928 спортист(к)и, од кои 1.039 се мажи и...

Промовирано логото на СП 2022

Во главниот град на Катар, Доха, и во 27 други поголеми градови низ целиот свет беше претставено логото за 22. Светско првенство (СП) во...

Мировните преговори со САД не ги спречуваат талибанците да продолжат со...

Талибански милитанти убија најмалку 26 членови на провладината милиција во северот на Авганистан, на истиот ден кога нивни претставници треба да се сретнат со...

Гостинска репрезентација за малку двапати ќе беше првак на Јужна Америка

На Копа Америка од 1993 година играат по две селекции што не се од Јужна Америка, на првенството од сабота тоа ќе бидат Катар...

Катар повика на смирување на тензиите меѓу САД и Иран

Катарскиот министер за надворешни работи, шеик Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани изјави дека неговата и други земји разговарале со Иран и САД за смирување на...

(Видео) Катар го доби своето прво метро

Tри години пред почетокот на Светското првенство, Катар го доби своето прво метро. На подземната железничка линија се работело шест години. Таа ќе ги...

Собраниска делегација на 140. Собрание на ИПУ

Претседателот на Парламентот Талат Џафери ќе учествува на 140. Собрание на Интерпарламентарната унија што од шести до 10 овој месец се одржува во Доха,...

Оман и Кувајт кодомаќини на СП 2022 во Катар?

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја разгледува опцијата Оман и Кувајт да бидат кодомаќини на некои натпревари на Светското првенство (СП) во 2022 година во...