32.4 C
Skopje
19.8.2019 - 19:25

Ознака: катар

Мировните преговори со САД не ги спречуваат талибанците да продолжат со...

Талибански милитанти убија најмалку 26 членови на провладината милиција во северот на Авганистан, на истиот ден кога нивни претставници треба да се сретнат со...

Гостинска репрезентација за малку двапати ќе беше првак на Јужна Америка

На Копа Америка од 1993 година играат по две селекции што не се од Јужна Америка, на првенството од сабота тоа ќе бидат Катар...

Катар повика на смирување на тензиите меѓу САД и Иран

Катарскиот министер за надворешни работи, шеик Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани изјави дека неговата и други земји разговарале со Иран и САД за смирување на...

(Видео) Катар го доби своето прво метро

Tри години пред почетокот на Светското првенство, Катар го доби своето прво метро. На подземната железничка линија се работело шест години. Таа ќе ги...

Собраниска делегација на 140. Собрание на ИПУ

Претседателот на Парламентот Талат Џафери ќе учествува на 140. Собрание на Интерпарламентарната унија што од шести до 10 овој месец се одржува во Доха,...

Оман и Кувајт кодомаќини на СП 2022 во Катар?

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја разгледува опцијата Оман и Кувајт да бидат кодомаќини на некои натпревари на Светското првенство (СП) во 2022 година во...

Голем скок на Катар, Македонија на 71-то место

На листата на ФИФА за февруари, Белгија го задржа првото место, пред Франција, Бразил, Хрватска, Англија... Македонската репрезентација е на 71-то место на февруарската ранг-листа...

ФИФА и Катар здружени за што подобро СП 2022

ФИФА ќе има 51 отсто удел во целата зделка, а Организацискиот комитет на СП во Катар 49 отсто Светската фудбалска федерација (ФИФА) и домаќинот на...

Катар е новата фудбалска сила во Азија

Катар, домаќинот на Светското првенство (СП) во 2022 година во фудбал, ќе игра денеска против Јапонија во финалето на Купот на Азија (Абу Даби,...

Катар сака нов регионален сојуз во Заливот

Катар денеска повика на формирање нов регионален сојуз што би го заменил Советот за соработка во Заливот кој не успеа да ја реши кризата...