Ознака: Каталонија

Каталонскиот парламент не успеа да избере нов регионален претседател

Каталонскиот парламент не успеа да избере нов претседател на регионалната влада на Каталонија, бидејќи кандидатот Жоаким „Ким“ Тора не го оствари неоходното апсолутно мнозинство од...

Пуџдемон одби да биде избран за раководната позиција на Каталонија и...

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон одби да биде кандидат за раководната функција на Каталонија. Пуџдемон го предложи за кандидат за регионален лидер Ким Тора.  Пратениците од...

Каталонскиот Парламент подготвува терен за избор на Пуџдемон за премиер

Каталонскиот Парламент денеска гласаше за промена на регионалните закони, со што ќе може да го избере поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон за претседател на...

Каталонските пратеници не избраа претседател на владата

Каталонскиот заговорник за независност Жорди Турул не беше избран за претседател на владата на Каталонија откако „тоа го одбија пратениците од антикапиталистичката партија ЦУП“. Втор...

Се намалува поддршката за независна Каталонија

Поддршката за независност на Каталонија сѐ повеќе се намалува, покажуваат најновите анкети. Па, така, поддршката за независна Каталонија е намалена на 40,8 отсто. Колку...