15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 3:56

Ознака: Каталонија

Шпанија ги помилува каталонските сепаратистички лидери

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, денеска ги помилува сите девет каталонски лидери на сепаратистите, кои беа осудени за организирање на, според шпанскиот закон, нелегален референдум...

Каталонија ги олеснува мерките – се отвораат кафулињата и рестораните

Каталонија ќе ублажи некои од рестриктивните мерки следната недела, објави локалната власт. Ова значи дека ќе бидат отворени спортските сали, кафулињата и рестораните, бидејќи бројот...

Во Мадрид првпат од почетокот на пандемијата нема смртни случаи од...

Властите на Мадрид денеска соопштија дека не се пријавени смртни случаи во последните 24 часа како резултат на ковид-19, првпат од почетокот на пандемијата.  -...

Пуџдемон повикува на продолжување на борбата за независност на Каталонија

Поранешниот лидер на шпанската покраина Каталонија, Карлес Пуџдемон, повика на митинг во Перпињан, на југот на Франција, со цел продолжување на борбата за независност...

Одземено пратеничкото место на каталонскиот регионален лидер

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на претседателот на провинцијата Квим Тора, бидејќи не ги почитувал шпанските строги правила за изборна пропаганда. Овој...

Белгија го запре процесот за екстрадиција на Пучдемон

Белгискиот суд донесе одлука да го суспендира издавањето потерница и постапката за ектрадиција на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, во Шпанија, врз основа на...

Битката за Каталонија ќе ја потресе ЕУ

Поништениот референдум за независност од 2017 година засекогаш ја измени позицијата на Каталонија во Шпанија, поттикнувајќи неповратни процеси не само во неа туку и...

Се намалува бројот на поддржувачи за независоност на Каталонија

Независноста на Каталонија ја поддржуваат 41,9 отсто жители на шпанската покраина, додека 48,8 проценти се против, според анкета на каталонскиот Центар за истражување на...

Каталонците што се залагаат за единство побараа лудилото да запре

Околу 80.000 луѓе се собраа денес во Барселона на митинг за поддршка на шпанското единство, а против сепаратистичките аспирации во Каталонија. Собраните граѓани носеа знамиња...

Нема мир во Барселона

Во центарот на Барселона при судирите со полицијата најмалку шест лица се повредени и хоспитализирани во текот на демонстрациите изминатата ноќ. Конфликтот избил додека силите...