-1.2 C
Skopje
24.2.2020 - 8:52

Ознака: касим сулејмани

Иран ќе открие нови информации за нападот врз американската база

Иран наскоро ќе открие нови информации за ракетниот напад што го започна врз американската база во Ирак минатиот месец, изјави Амирал Хаџизаде, началник на...

Кој ќе го наследи Касим Сулејмани на чело на единиците Кудс?

Автор: Метју Левит Политико Откако САД го ликвидираа иранскиот генерал Касим Сулејмани на почетокот од месецов, Иран остана без еден од најисклучителните лидери и со тоа...

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството...

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на...

Сведоштва од базата Аин ал Асад: Иранскиот напад беше како од...

Првата од неколкуте ирански ракети кои ја погодија американската воена база падна врз пистата, безмалку уништувајќи ја стражарската кула, каде што двајца млади војници...

Израел им дал клучни информации за Сулејмани на САД?

Израел им помогнал на САД во операцијата во која беше убиен иранскиот генерал Касим Сулејмани, пренесуваат израелски медиуми, повикувајќи се на извештаи на американската...

Британскиот амбасадор уапсен па пуштен во Техеран

Британското министерство за надворешни работи соопшти дека иранските власти на кратко го притвориле британскиот амбасадор во Техеран, осудувајќи го апсењето како „грубо кршење на...

Што може да стори Европа во Иран

Во изминатите две години, Европејците постојано зборуваат за нивната посветеност на ЗСПА, но тие не сторија ништо што би го изнервирало Вашингтон. Да, Европејците...

Сулејмани не му дава мир на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека иранскиот генерал Касим Сулејмани, кој беше убиен во американскиот напад со дрон, планирал да ја дигне во воздух...

Иран ја заврши одмаздата за Сулејмани и не сака војна

Постојаниот претставник на Иран во ОН, Маџид Тахт Раванчи изјави дека неговата земја ја завршила одмаздата за Сулејмани и нема да презема понатамошни воени...

Иран се одмаздува за убиството на Сулејмани, нападнати воени бази на...

Американската армија потврди дека Иран нападнал воени бази во Ирак во кои се сместени војници на САД. Нападите се извршени со проектили „земја-земја”. Станува...