Ознака: Касем Сулејмани

Откриена статуа на убиениот генерал Сулејмани во Либан

Голема статуа на командантот Касем Сулејмани, кој беше убиен во американски воздушен напад минатиот месец, е поставена во јужен Либан, во близина на границата...

Иранската заблуда на финансиските пазари

По атентатот на САД на иранскиот генерал Касем Сулејмани и првичната одмазда на Техеран против две ирачки бази во кои се сместени американски сили,...

Подарокот на Трамп за Кина

Ако некој е задоволен од одлуката на Трамп да го убие иранскиот генерал Сулејмани, тоа е кинескиот претседател Си. Ескалацијата на тензиите со Иран...

Пет причини зошто не е завршена кризата помеѓу САД и Иран

И покрај сегашната деескалација на ситуацијата, не е променет ниту еден од основните фактори што ги доведоа двете земји до работ на отворен воен...

Иран ќе го тужи Трамп поради убиството на Сулејмани

Иран планира да го тужи американскиот претседател Доналд Трамп за убиството на командантот на елитната иранска единица Кудс, генерал Касем Сулејмани, соопшти денеска претседателот...

САД со нови економски санкции за Иран

Белата куќа објави дека воведува нови, дополнителни санкции за Иран коишто ги најави американскиот претседател Доналд Трамп. Новиот бран економски санкции е одговор на...

Иранската амбасада во Скопје ексклузивно за „Нова Македонија“

Трансдипломатскиот говор на иранскиот народ Во текот на неделава, како резултат на најновиот напад на САД врз ирачката престолнина Багдад, Иран беше на врвот на...

Помпео: Светот е побезбеден по смртта на иранскиот генерал

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео изјави дека американските лидери не се сомневаат во разузнавачките податоци за одлуката за елиминирање на иранскиот генерал Касем Сулејмани. -...

Како Трамп одлучи да го ликвидира Сулејмани?

Атентатот на озлогласениот ирански генерал бил планиран со месеци Неколку часа пред американската војска да испрати дрон за да убие еден од најбараните луѓе на...

САД испраќаат дополнителни војници на Блискиот Исток по убиството на Сулејмани

САД испраќаат речиси 3.000 дополнителни војници на Блискиот Исток по тензиите во регионот поради убиството на Касем Сулејмани. По протестите и нападот на Американската амбасада...