-4 C
Skopje
19.1.2019 - 7:58

Ознака: Карпош

Утре без вода дел од Карпош

Без вода утре од 9 часот ќе останат корисниците од улицата Козле од број  1  до број 55 (само непарните броеви) во Општина Карпош. Како што соопшти...

Карпош со скромен, но реален буџет за 2019 година

Општината Карпош во новата, 2019 година ќе почне со буџет од околу 911 милиони денари, или приближно 14,8 милиони евра. Во споредба со последниот...

Дел од општина Карпош утре без вода

Корисниците од улиците „Варшавска“, „Хелсинки“, „Мексичка“ и „Ташкентска“ во општина Карпош утре од 9:00 часот ќе останат без вода за пиење. Како што информираат од...

Денеска прекини во електричната мрежа во општините Аеродром, Центар, Ѓорче Петров...

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денес ќе пристапат кон технички зафати во дистрибутивната електромрежа и дел од населбите Аеродром, Центар, Ѓорче Петров и...

Вандали ги демолирале заштитните столпчињата кај ОУ „Војдан Черднодрински“ во Карпош

Насилно се отстранети заштитните столпчиња, долж тротоарот, кај основното училиште „Војдан Чернодрински”, во урбаната заедница Владо Тасевски (Млечен), соопшти општина Карпош. Овие столпчиња, посочуваат од...

Шуга среде метропола во 21 век

Родителите на учениците од основното училиште „Владо Тасевски“ во скопската општина Карпош, каде што е евидентиран, според надлежните, еден изолиран случај на шуга, се...

„Го градам мојот град“ во детскиот културен центар „Карпош“

„Го градам мојот град - 2018“ е насловена манифестацијата што и оваа година традиционално ја подготвува детскиот културен центар „Карпош“. Настанот е посветен за...

Нов детски парк и урбан сквер за жителите на Нерези и...

Граѓаните од Нерези и Тафталиџе 2 во општина Карпош добија нов детски парк и урбан сквер. Новиот парк денеска на денот на општината 3-ри ноември,...

Општината Карпош почна со есенското хортикултурно уредување

Општината Карпош почна со хортикултурно уредување на плоштадот „Делфина“ во Влае. Одделението за заштита на животната средина и природата на плоштадот засади 2.500 парчиња...

Нов парк за миленици во Карпош

На Кејот на Вардар, во близина на Алпинистичката карпа, општина Карпош постави нов парк за миленици. Станува збор за голема површина, соодветно заградена и опремена...