30 C
Skopje
22.9.2018 - 17:33

Ознака: Карпош

Младите од општината Карпош го одбележаа Светскиот ден на мирот

Ученици од скопската гимназија „Никола Карев“ го одбележаа 21 септември, Светскиот ден на мирот. Дваесетина ученици ја посетија општината Карпош и на вработените им...

Проектот „Зајакнување на општинските совети“ и во Карпош

„Зајакнување на општинските совети“ е насловена темата на презентацијата што се одржа пред советниците на општината Карпош. Претставниците на УНДП, Марин Николиќ и Биљана...

Центар го изненади Карпош

Шахистите на актуелниот првак на Македонија и европски вицепрвак Алкалоид, ја остварија и шестата последователна победа на 27-то Екипно првенство на Македонија во Струга,...

Карпош доби нова рекреативна зона

Нова рекреативна зона е поставена во општината Карпош, на кејот на реката Вардар, во близината на алпинистичката карпа. Спортскиот терен е донација од компанијата...

Kарпошани можат да пријавуваат проблеми преку мобилна апликација

Граѓаните на општината Карпош преку мобилна апликација (за Андроид и за ИОС-корисници) ќе може да комуницираат со локалната самоуправа, да пријавуваат проблеми, но и...

Втор круг субвенции за велосипеди во Карпош

Општината Карпош од вчера почна со нови субвенции за велосипеди за жителите на Карпош. По покажаниот голем интерес во првиот круг субвенции, советот на...

Почнува аплицирањето за субвенции за велосипеди во Карпош

Од денеска, 28 мај, е отворен вториот повик на Општина Карпош за аплицирање за субвенции за купување на нови велосипеди за карпошани. По првичниот јавен...

Два случаи на „коксаки“ вирус во градинката „Пролет“ во Козле

Од Општина Карпош денеска соопштија дека две деца кои престојуваат во градинката „Пролет“ во населба Козле, се заболени со вирусот „коксаки“. Откако матичните лекари го...

Заврши пријавувањето за субвенции за велосипеди во Карпош

Општина Карпош соопшти денеска дека е пополнета квотата за доделување на субвенции за купување на велосипеди. – Со оглед на тоа што квотата за субвенционирање...

Прегладнети и неопасни змии во потрага по храна „прошетаа“ во Центар...

Снежана Калабакова По змијата што се појави на асфалт во централното градско подрачје, се појави уште една во Карпош, а за настанот граѓаните своите информации,...